Ve skautských krojích přišli do sněmovny Starý pes, Madam i Bráca

Praha - Skupina poslanců přišla dnes do sněmovny ve skautských krojích. Využili k tomu svátek patrona skautů, svatého Jiří. Bez ohledu na svoji politickou příslušnost se poslanci řídí heslem "Skautem jednou, skautem navždy" a snaží se při své zákonodárné práci podporovat Junák i další dětské organizace v zemi. Poslanci chtěli vyjádřit i svou sounáležitost s touto největší výchovnou organizací v zemi.

„Dobrý den, mé jméno je Starý pes,“ představil se na tiskové konferenci skautského parlamentního oddílu lidovecký poslanec Tomáš Kvapil. V kroji dorazila i jeho stranická kolegyně Michaela Šojdrová, která je u kroměřížských skautů známá jako Madam, sociálnímu demokratovi Stanislavu Křečkovi zase v oddíle už od 50. let minulého století říkají Jestřáb.

„Já jsem Ježek,“ poznamenal ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík. Neformálnímu lídrovi poslanců-skautů Petrovi Bratskému čili Brácovi se Bursík omlouval za to, že nedorazil v kroji. Doma má totiž jen košili z roku 1969, kdy tehdejší komunistický režim nakrátko povolil činnost skautských oddílů. „Do té už se nevejdu,“ konstatoval vicepremiér.

Bratský vyjmenoval necelou dvacítku poslanců, kteří se ve dvousetčlenné sněmovně hlásí ke skautům. Kromě těch, kteří se zúčastnili tiskové konference, je mezi nimi třeba ministr vnitra Ivan Langer, sociální demokrat Jan Hamáček i jeho bývalý kolega z klubu Miloš Melčák. Své sympatie vyjádřil skautským myšlenkám podle Bratského i premiér Mirek Topolánek.

V minulém volebním období prý poslancům-skautům vyjádřil podporu dokonce i jeden zástupce KSČM, který podle Bratského zřejmě po válce býval vlčetem, tedy nejmladším skautem. „Až pak se asi stal vzorným pionýrem a následně členem komunistické strany,“ dodal „Bráca“.

Starosta Junáka Josef Výprachtický ocenil, že zásluhou politiků-skautů je možné jednat o tom, aby zákony a různé vyhlášky nekomplikovaly podmínky pro činnost bezmála stovky organizací dětí a mládeže. Jde například o otázku odpadních vod či hygieny na táborech, daní či pronájmů kluboven.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 8 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 8 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 9 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 13 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 16 hhodinami
Načítání...