Vyšetření mamografem může zdarma podstoupit každá Češka ve věku od 45 do 69 let, přesto se ale naskytne velké množství žen, které na vyšetření prsů odmítají přijít. Jedná se přitom o důležitou prevenci. Podle odhadů českých lékařů trpí rakovinou prsu dva až tři tisíce žen, aniž o nemoci by věděly. „Nikdo nechce slyšet špatnou zprávu. Bojí se, protože kolem toho je řada mýtů,“ poznamenala Pavla Tichá ze sdružení na pomoc lidem s rakovinou.
Počet odhalených nádorů přitom roste. „Zatím co v roce 1990 bylo zaznamenáno něco kolem tři a půl tisíce nových případů rakoviny prsu, v roce 2005 to bylo už něco přes pět a půl tisíce,“ informoval Jan Daneš z Asociace mamodiagnostiků.
Do boje proti rakovině nyní vyrazila i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Na vyšetření mamografem rozeslala pozvánky více než půl milionu žen. Vyšetřit se jich nechalo 18 procent a našlo se skoro 850 nádorů. Pěti stovkám žen zřejmě vyšetření zachránilo život. VZP chce v této činnosti i nadále pokračovat. Lékaři se navíc snaží k podpoře prevence přimět i další pojišťovny.
Mamodiagnostikové se potýkají i s dalším problémem. Ženy na vyšetření nechodí opakovaně. „Ty, které nepřijdou v dvouletém intervalu, ztrácejí šanci, že se u nich eventuální minimální karcinom prsu diagnostikuje včas,“ varovala primářka radiodiagnostiky z Thomayerovy nemocnice Jindřiška Urbanová.
Projekt VZP odhalil i další riziko. Rakovinu prsu měl i poměrně vysoký počet žen nad 70 let. Ministerstvo ale neuvažuje, že by skupinu těch, kteří mají vyšetření zadarmo, rozšiřovalo.