Na Prvního máje se sejde levice i pravice

Praha - Na Prvního máje čeká Prahu třicet pět veřejných shromáždění. Svolali je levicoví i pravicoví radikálové a politické strany. Statistiku ale ovlivňují dvě desítky oznámených shromáždění, které podala Židovská obec v Praze na první květnový den. Zamlouvá si tak ulice někdejšího židovského města od doby, kdy se tu měl uskutečnit pochod neonacistů na výročí připomínky Křišťálové noci. Magistrátní úředníci si stěžují, že nemají dost pravomocí, aby radikálům jednoduše řekli ne. Radnice proto akutně volá po změně shromažďovacího zákona. 

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka bude mít na Prvního máje magistrát čtyři skupiny úředníků, kteří mohou v případě porušení shromažďovacího zákona akce na místě rozpustit. V pohotovosti bude také více než tisícovka pražských policistů.

Pražský magistrát volá po změně shromažďovacího zákona. Nejpozději do června chce signál, že poslanci uvažují o jeho zpřísnění. Jinak podá vlastní návrh. „Magistrát se potýká s obrovským problém lhůt. Máme tři dny, nikoli pracovní, ale tři dny na to, abychom vyslovili zákaz shromáždění,“ říká Blažek.

Praha proto chce, aby se v zákoně lhůty na posouzení rošířily ze tří minimálně na pět dní. Právo zakázat demostraci chce mít i tehdy, pokud od nahlášení uplyne třeba půl roku a magistrát zjistí, že při demostraci může dojít k porušení zákona.  

Průvod, kam se podíváš

Tradičně budou slavit tento svátek na Výstavišti komunisté a také sociální demokracie. Před areálem Výstaviště bude protestovat Národní strana proti neomarxismu a bolševismu.

Pochod se začátkem a koncem na náměstí Jiřího z Poděbrad oznámila Dělnická strana. Občanští demokraté budou slavit tradičně na Petříně. Komunisté si zabrali Ovocný trh, mladí sociální demokraté svolali pochod „s hračkami pro deprimované jedince“ na náměstí Míru.

Anarchista Ondřej Slačálek ohlásil šest průvodů začínajících na Střeleckém ostrově. Naopak údajný sympatizant ultrapravice Martin Matička oznámil průvod Žižkovem z Vítkova.