ÚOHS: Soutěž na Národní knihovnu byla v pořádku

Praha - Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dospěl k závěru, že architektonická soutěž na novou budovu Národní knihovny vypsaná podle pravidel Mezinárodní unie architektů byla v pořádku. Verdikt zaslal dopisem náměstkovi ministra kultury Františku Mikešovi. Národní knihovna využila výjimku ze zákona o zadávání zakázek a antimonopolní úřad proti tomu nic nemá, uvedl předseda úřadu Martin Pecina. Pochybnosti podle něj přetrvávají kolem zadání na vypracování projektové dokumentace.

Pecina zdůraznil, že nová odpověď ministerstvu je stejná, jako byly předchozí verdikty úřadu v této záležitosti. „Od začátku jsme konzistentní,“ dodal.

V soutěži zvítězil se svou studií ateliér Future Systems Jana Kaplického. Problémem však podle Peciny je, že na projektovou dokumentaci musí být vypsána veřejná zakázka, nelze ji podle něj zadat přímo autorovi vítězného návrhu. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek ale zastává názor opačný a odvolává se na zákon o zadávání veřejných zakázek. 

Future Systems je jediným vlastníkem autorských práv a pokud by se na projektu podílel kdokoli jiný, musel by mít přinejmenším jeho souhlas. Podle Ježka je překážkou zadání projektu to, že Národní knihovna nemá podepsanou smlouvu o prodeji pozemku pro stavbu knihovny na Letné.

Na architektonickou soutěž se může antimonopolní úřad zeptat v Bruselu. Odpověď by ale nebyla v řádu týdnů, ale spíše měsíců, soudí Pecina. Pokud by měla pochyby o soutěži samotná knihovna, může ji sama zrušit, protože se na ni nevztahují podmínky dané pro tento krok českým zákonem, dodal.

Budova Národní knihovny, kterou navrhl architekt Jan Kaplický, ale v Praze na Letné podle Peciny nikdy stát nebude, protože současný návrh stavby odporuje územnímu plánu. Změnu územního plánu by současné pražské zastupitelstvo prý nikdy neschválilo.