Vrahovi dvou dívek vyměřil budějovický soud doživotí

České Budějovice - Doživotní trest potvrdil českobudějovický krajský soud šestatřicetiletému Jaroslavu Steinbauerovi za dvě vraždy dívek. Muž si již nyní odpykává 13 let vězení za vraždu šestnáctileté dívky. Z prvního uškrcení čtyřiadvacetileté ženy v budějovické Stromovce ho soud původně zprostil viny pro nedostatek důkazů. Loni se k případu vrátil a Steinbauera potrestal doživotím za obě vraždy, rozsudek pak ale zrušil vrchní soud. Nařídil znovu přezkoumat nepřímé důkazy, které měly pachatele usvědčit. 

Čtyřiadvacetiletou Veroniku Fáčkovou Steinbauer podle obžaloby uškrtil zřejmě páskem od kabelky v českobudějovickém lesoparku Stromovka v noci na 16. ledna 2003. Motivem vraždy byl údajně majetkový prospěch, protože ihned po činu muž prodal její mobil za 1200 korun v zastavárně.

Předloni v dubnu pražský vrchní soud Steinbauera odsoudil v odvolacím jednání k 13 letům vězení za vraždu šestnáctileté studentky. Muž podle verdiktu dívku uškrtil připravenou textilní páskou v dubnu 2004 v katastru obce Roudné. Její tělo nalezl tři dny po činu rybář na břehu řeky Malše nad Českými Budějovicemi.

Znalci vraha už při soudním líčení před budějovickým krajským soudem v prosinci 2007 označili za velice nebezpečného. Pravděpodobnost, že by vraždil znovu, v případě, že by byl v budoucnu propuštěn, je podle nich vysoká.