Na nadcházejícím květnovém sjezdu by komunisté měli přijmout také Deklaraci socialismu, ve které se píše, že je na čase, aby společnost globálního kapitalismu, který blahobyt menšiny lidí vykupuje bídou ostatních, odešla ze scény dříve, než její úpadkové rysy napáchají nenapravitelné škody.
KSČM se ve sjezdovém materiálu rovněž distancuje od „nedostatků a deformací minulého systému a komunistického hnutí“ a odmítá jakýkoli návrat k nedemokratickým metodám a podobám společenského systému. Současně ale také odmítá údajnou neobjektivní a nekvalifikovanou charakteristiku marxismu a neobjektivní hodnocení minulého systému i snahy kriminalizovat samotný projekt socialismu a komunismu.
Mladí komunistě chtěli podle soudu změnit společnost od základů
Výchozím bodem pro rozpuštění KSM se stala především věta: „KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem.“
Tvůrci sjezdového dokumentu volili mírnější tón: „Hlásíme se k právu demokratickou a humánní cestou usilovat o změnu společenského systému jako k základnímu lidskému právu a historické nutnosti.“ V textu odsuzují „dosavadní zločiny kapitalismu“ a tvrdí, že „svou podstatou a svými formami ohrožuje civilizaci na této planetě a brání rozvoji společnosti i člověka“.
Soud, který zdůvodňoval ukončení činnosti KSM, uvedl, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na úctě k právům a svobodám občanů. Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je podle ústavy nepřípustná. Cíle a záměry, které obsahoval program KSM, přitom podle soudu směřovaly ke změně celé společnosti „v jejích základních ekonomických podmínkách“.