Zkoušky Pandurů začnou ještě v květnu

Praha - Koncem května začnou zkoušky transportérů Pandur. Testy by se měly týkat dvou vozidel a na starost je bude mít šternberský vojenský opravárenský podnik. Ministerstvo obrany a firma Steyr, dodavatel obrněných vozů, podepsaly v dubnu memorandum o porozumění, jehož součástí je i dohoda o nezávislém testování transportérů. Armáda jich původně měla koupit téměř dvě stovky, jejich počet se ale nakonec snížil na sto sedm vozidel.

Dohodu o testování obě strany v současné době dolaďují. Domlouvá se způsob provedení zkoušek i jejich hodnocení, neboť právě jejich úspěšné dokončení je podle ministerstva obrany podmínkou k tomu, aby se obchod uskutečnil.

Špatný začátek

Tendr, který na nákup transportérů vyhlásilo ministerstvo na jaře roku 2005, vyhrála rakouská zbrojovka Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug. Kontrakt na dodávku 199 transportérů Pandur podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl.

Začátkem prosince 2007 kabinet na návrh ministerstva obrany rozhodl o vypovězení smlouvy. Důvodem zrušení kontraktu za více než 23 miliard korun bylo nedodržení smluvních závazků. Vozidla rakouská firma nedodala včas a 17 již vyrobených nesplňovalo při kontrolních zkouškách přibližně čtvrtinu z 93 smluvních bodů.

Druhá šance pro Rakušany

Na základě analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo obrany, ale dala vláda Rakušanům druhou šanci. Podle neoficiálních zpráv přistoupila vláda k dalším jednáním také z obavy před arbitráží, ke které by rakouská zbrojovka případ předala. Ztráta více než dvacetimiliardového kontraktu by mohla znamenat dokonce její zánik.

Výsledkem únorových schůzek mezi zástupci ministerstva a rakouské zbrojovky Steyr byla dohoda o vzniku dvou expertních komisí. Měly zkoumat právní otázky případné spolupráce a technické aspekty projektu.

V březnu ministryně Parkanová oznámila, že armáda uvažuje o nákupu 107 transportérů Pandur v šesti modifikacích, pokud vozidla projdou úspěšně technickými testy. Memorandum o porozumění, týkající se dodávky transportérů, ještě v březnu schválila vláda. V dubnu ho ministerstvo obrany s firmou Steyr podepsalo.