Praha bude mít od prosince přímé vlakové spojení do Bělehradu

Praha - Z Prahy do Bělehradu bude od prosince jezdit přímý vlakový spoj. Do srbské metropole bude cestující dopravovat vlak EuroCity Avala. Jde o jednu z novinek připravovaného jízdního řádu, kterou dnes představily České dráhy, které zveřejnily další změny týkají se především mezinárodní dopravy.

Například dva večerní vlaky kategorie EuroCity z Německa budou od prosince jezdit až do Brna; dosud končí v Praze - Holešovicích. Další spoje EuroCity zavedou dráhy také na trase mezi Prahou, Brnem a Vídní. „Mezi Prahou a Brnem tak pojede každou hodinu komfortní vlak EuroCity,“ řekla ředitelka odboru osobní dopravy ČD Luďka Hnulíková.

Mezi další změny patří nové noční vlaky EuroNight Budapešť - Praha - Berlín a Praha - Košice. Ty budou mít cestou v době nočního klidu minimum zastávek.

Vlak EuroCity Jóže Plečnik, který dosud jezdí z Prahy do Lublaně, odbočí v rakouském Linci do Salcburku, kde skončí. Po rekonstrukci a elektrizaci tratě Letohrad - Lichkov dráhy obnoví přímé spojení Prahy, Hradce Králové a polské Vratislavi.

O ostatních novinkách v jízdním řádu chtějí dráhy informovat na tiskové konferenci na přelomu listopadu a prosince. Generální ředitel drah Petr Žaluda nevyloučil, že s novým grafikonem přijde i zdražení jízdného. Důvodem by mohla být rostoucí cena elektřiny a nafty.

Jízdní řád letos poprvé místo Českých drah sestavuje Správa železniční dopravní cesty. Změna souvisí s liberalizací trhu; má zajistit rovný přístup na železnici všem dopravcům. Ti musejí předat SŽDC všechny své požadavky do 8. září.