Gross při transakci s akciemi Moravia Energo nespáchal trestný čin, případ odložen

Praha - Protikorupční policie v úterý odložila případ bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse, kterého od září prověřovala v souvislosti s loňským nákupem a prodejem akcií společnosti Moravia Energo. Gross na obchodu podle médií vydělal desítky milionů korun."Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin," komentoval rozhodnutí policie mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Na Grosse podal trestní oznámení kvůli podezření ze zneužití informací Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků (CERD) a protikorupční linky. Policie však začala s prověřováním z vlastní iniciativy.

Zhruba třetinový podíl v Moravia Energo, která patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou, koupil Gross loni od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory.

Grossovy akcie

24. září 2007 - Týdeník Euro informoval, že si Gross zhruba před půl rokem spolu s manželkou Šárkou koupili až 31procentní podíl ve firmě Moravia Energo. Tržní hodnotu akcií odhadovali odborníci až na tři sta milionů korun. Údajně mu je prodal bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora za 30 milionů korun.

26. září 2007 - Grossovy majetkové poměry začala vyšetřovat protikorupční policie.

11. října 2007 - Gross prodal 31 procent společnosti Moravia Energo firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy. Podle médií prodal Gross podíl za 80 milionů korun.

26. května 2008 - Společnost Arca Capital oznámila, že prodala celý podíl v Moravia Energo firmě Enias, kterou vlastní Tomáš Chrenek. Cena ani žádné další detaily obchodu nebyly zveřejněny.

Nákup financovala slovenská pobočka české finanční a poradenské firmy Key Investments. Dluh u ní za Grosse údajně zaplatil podnikatel Richard Kučík, spoluzakladatel Moravia Energo, který na její účet složil 13,5 milionu korun. Gross poté prodal 31 procent společnosti firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy. Podle médií za to dostal 80 milionů korun.

Gross před třemi lety opustil premiérskou funkci kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Po odchodu z čela vlády i ČSSD se stal advokátním koncipientem. Pražští žalobci také tuto kauzu odložili, což v prosinci minulého roku potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství.