Autem zabil ženu a dítě, nyní jej čeká pět let za mřížemi

Chrudim - Okresní soud v Chrudimi dnes za zavinění tragické dopravní nehody odsoudil k pěti letům nepodmíněně šestadvacetiletého Luboše Sahulu. Do vězení půjde za to, že letos 22. května srazil autem na chodníku v Chrasti na Chrudimsku ženu s dítětem. Oba na místě zemřeli. Sahula byl při spáchání trestného činu pod vlivem drog a neměl řidičský průkaz.

„Trest byl uložen při samé hranici trestní sazby pro svoji společenskou nebezpečnost. Obžalovaný před jízdou požil omamnou látku, ačkoliv si byl vědom následků a měl s drogou již předchozí zkušenosti,“ uvedl soudce Petr Žanda. Odsouzený navíc nebyl držitelem řidičského průkazu.

Ve vzorcích krve a moči hodinu až dvě po nehodě byla u řidiče zjištěna přítomnost amfetaminu, metamfetaminu a efedrinu, což nasvědčuje aplikaci podomácku vyrobeného pervitinu. Sahula se hájil tím, že si drogu vzal již v noci z 20. na 21. května, soudní znalec však vyloučil, že by od její aplikace mohla uběhnout tak dlouhá doba. Soudce argumenty odborníků přijal s tím, že řidičova schopnost řízení byla přinejmenším snížena následkem únavy během doznívání účinku drogy. Znalci odhadli rychlost auta v okamžiku nehody na 66 kilometrů za hodinu.

Při nehodě zemřeli osmadvacetiletá Veronika Nováková a její tříletý syn Kryštof. Soud přiznal pozůstalým obětí souhrnnou sumu 1,931 milionu korun. Trest si má Sahula odpykat ve věznici s ostrahou. Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obhájce si vzal pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou.

Odsouzený není v konfliktu se zákonem poprvé. Již dříve byl trestán za řízení bez řidičského oprávnění a jízdu pod vlivem alkoholu. Policie jej vyšetřovala i kvůli krádežím.