Vysoce postavení generálové prý čelí podezření z korupce

Praha - Protikorupční služba údajně vyšetřuje tři vysoce postavené generály české armády, mezi nimi i Františka Hrabala, který dnes zastává post náčelníka vojenské prezidentské kanceláře. Podezřívá je z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Informuje o tom server iDnes.cz. Podle serveru za to vojákům hrozí až dva roky odnětí svobody či peněžitá pokuta.

Aféra tentokrát míří až do nejvyšších míst české generality. František Hrabal, současný šéf prezidentovy vojenské kanceláře, Rostislav Mazurek, poradce náčelníka generálního štábu pro NATO a Evropskou unii a Radoslav Rotrekl, zástupce velitele sil podpory a výcviku. Podle Mladé fronty Dnes podepsali předraženou fakturu na propagační předměty, škoda se zatím pohybuje kolem půl milionu korun.

Na generálním štábu jde v krátké době už o druhý skandál s plýtváním penězi. Také ten předchozí mířil na šéfa prezidentovy vojenské kanceláře - generála Ivo Zbořila. Nakonec rezignoval. Jeho nástupce generál Hrabal ale hovoří o podvodu ze strany podřízených a o tom, že škodu uhradí.

Právě kvůli ochotě uznat chybu uvažuje ministerstvo obrany o tom, že navrhne mimosoudní vyrovnání. Důrazně naopak postupovalo proti bývalému náčelníkovi generálního štábu Pavlu Štefkovi. Ten kvůli aférám někdejších podřízených přišel na poslední chvíli o post velvyslance v Uzbekistánu. Štefka ještě za působení na MZV ochotně vysvětloval argumenty ke kauze Zbořil. Teď se odmítá vyjádřit s tím, že nemá dostatek informací.

Případ odstartovalo šetření údajných mnohamilionových černých fondů v generálním štábu armády. Policisté vyšetřují černé fondy, které údajně vznikaly na generálním štábu z podvodně získaných peněz v letech 2003 až 2007. Z fondů se prý hradilo pořádání večírků, luxusní dary a drahé dovolené. V té době stál v čele štábu Pavel Štefka.