Praha 2 upraví nebezpečné vyznačení zón placeného stání

Praha - Na území Prahy 2 jsou zóny placeného stání, které zasahují až do bezprostřední blízkosti přechodů pro chodce. Druhá městská část je postupně upraví, tak aby přecházení přes zebru bylo opět bezpečné. Informovala o tom Jarmila Johnová ze sdružení Pražské matky. Několik sdružení minulý měsíc upozornilo na to, že značení zón až k přechodům je nebezpečné. Zaparkovaná auta totiž zhoršují rozhled přecházejících i řidičů.

Vedoucí odboru dopravy Prahy 2 Josef Gál dnes uvedl, že městská část každý měsíc upraví zóny u deseti přechodů tak, aby končily pět metrů před přechodem. Začít by se mělo v okolí škol.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích v současné době nedovoluje parkovat ve vzdálenosti menší než pět metrů od přechodu. Toto nařízení ale může měnit takzvaná místní úprava, kterou jsou i zóny placeného stání. Podle Johnové zóny umožňují tuto nebezpečnou praxi. Přecházení v místech, kde u přechodu parkují automobily, je nebezpečné především pro děti, lidi na vozíku a maminky s kočárky.

Podle odhadů je v Praze přechodů, u kterých parkující auta nedodržují pětimetrovou bezpečnostní vzdálenost, několik set.