Karel Schwarzenberg udělil ceny za šíření dobrého jména ČR ve světě

Praha - Na dvě desítky osobností a společností dostaly dnes zvláštní cenu Gratias Agit od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Černínském paláci v Praze. Česká diplomacie dává ocenění v podobě křišťálové koule za šíření dobrého jména Česka. Cenu dnes získal například kanadský diplomat Peter Bakewell za podporu českých disidentů nebo houslista žijící v Austrálii Jan Šedivka, který ve světě propaguje českou hudbu.

Cenu Gratias Agit získal i brněnský rodák sir Frank Lampl, který prohlásil, že český národ je mimořádně vzdělaný, a když člověk žije doma, ani si to nemusí uvědomit. Podle něj je vždy nezbytné najít vhodný způsob, jak své znalosti a kvality představit. Svět jim uvěří v případě, že je člověk prezentuje s pokorou, řekl sir Lampl.

Další osobností, která se dočkala ocenění, byla hraběnka a patronka zrakově postižených lidí Mathilda Nostitzová, která uvedla že si snad cenu ani nezaslouží. Ministerstvo ovšem bylo jiného názoru. Zdůraznilo, že přestože mnoho let pobývala v zahraničí, vždy se zajímala o situaci doma. Uvádí, že rovněž spolupracuje s řadou spolků a organizací pro slabozraké. Dnes v Černínském paláci hraběnka řekla, že ocenění chápe jako dík za činnost svých spolupracovníků.

Cenu od roku 1997 uděluje ministr zahraničí lidem, kteří se svou prací zasloužili o „věhlas českých rukou a myšlenek“. Gratias Agit dostávají například bohemisté, překladatelé, vědci, podnikatelé, umělci, pedagogičtí pracovníci. Letos bylo rozdáno celkem 19 cen.

Přehled lidí oceněných v tomto roce:

1. Peter Bakewell, Kanada - diplomat, podporoval české disidenty

2. Peter Becher, Německo - historik, jednatel Spolku Adalberta Stiftera

3. Nika Brettschneiderová, Rakousko - profesorka dramatických umění prezentující české divadlo v zahraničí

4. Karel Hanzl, Rakousko - krajan aktivně podporující českou menšinu

5. Pavel Kohout - spisovatel, organizátor kulturního dění

6. Sir Frank Lampl, Británie - propagátor českých zájmů v Británii

7. Helena Miškufová, Slovensko - zakládala Český spolek na Slovensku

8. Libuše Müllerová, ČR, Dánsko - překládala české texty, ochránkyně lidských práv

9. Galina Neščimenková, Rusko - bohemistka

10. Věra Neumannová, Švýcarsko - propagátorka české kultury, mecenáška

11. Mathilda Nostitzová - patronka zrakově postižených

12. Vatjo Rakovski, Bulharsko - básník, překladatel (in memoriam)

13. Paul Rausnitz, USA, ČR - podnikatel, mecenáš

14. Jan Šedivka, Austrálie - houslista, propagátor české hudby

15. Jan Vladislav, Francie - spisovatel, básník, překladatel

16. Antje Vollmerová, Německo - politička, publicistka

17. Divadlo Za rohem, Kanada - dobrovolná nevýdělečná činnost, jediná dlouhodobě působící česká scéna v zahraničí

18. Radnice vlámského města De Panne, Belgie - každoročně uctívá památky padlých československých vojáků

19. Společnost pro vědy a umění, místní skupina Washington D.C. - organizace usilující o co nejlepší obraz Česka

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 1 hhodinou

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 4 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
12:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
15:11Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 6 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 10 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 11 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 18 hhodinami
Načítání...