Policie se nebude zabývat trestním oznámením Tlustého

Praha - Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podali právníci poslance ODS Vlastimila Tlustého pro pomluvu. Důvodem oznámení bylo tvrzení v reportáži TV Nova Natvrdo, že Tlustý v souvislosti s kauzou tehdejšího poslance ODS Jana Moravy tajně nahrával své schůzky s premiérem Mirkem Topolánkem. Vedení strany po odvysílání reportáže oba poslance vyzvalo, aby se vzdali mandátu. Zatímco Morava to učinil, Tlustý to odmítl.

Podle reportáže se Morava snažil sbírat kompromitující materiály na politiky. Tlustý s reportéry spolupracoval jako volavka a podílel se na přípravě svých choulostivých snímků. Tyto fotografie pak fiktivní detektivní kancelář nabízela Moravovi. Reportér uvedl, že Tlustý vědomě sděloval i informace o spolustranících a snažil se šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka nahrát při uplácení a výhružkách.

Podle obvodní státní zástupkyně Hany Vrbové by trestní řízení mělo být v podobných případech až posledním řešením. Tlustý by se měl nejprve obrátit na civilní soud. Žalobci Tlustému doporučili obrátit se na soud s podáním žaloby na ochranu osobnosti. „Tam, kde je možnost, aby se občan domáhal svých práv v rámci řízení občanskoprávního, tak musí vyčerpat tyto prostředky,“ vysvětlila žalobkyně. Trestní oznámení bylo takzvaně uloženo. Pokud by Tlustý s rozhodnutím nesouhlasil, může se obrátit na pražské městské státní zastupitelství, aby je přezkoumalo.

Poslanec žaluje i premiéra a Mladou frontu

Poslanec již dříve oznámil, že připravuje žalobu na ochranu osobnosti proti Nově, deníku Mladá fronta Dnes (MfD) a možná i premiérovi. V chystaných žalobách bude chtít po médiích omluvu a peníze. Mluvilo se o milionu korun. Podle článků v MfD zajišťoval informace a případně i politický vliv pro zavražděného podnikatele Františka Mrázka a pro Luďka Sekyru, nyní vlastníka přední tuzemské developerské společnosti Sekyra Group. Podle deníku oba chtěli, aby jim poslanec v roce 2000 pomohl ovládnout stavební firmu Inženýrské a průmyslové stavby (IPS).

Tlustý opakovaně řekl, že s Mrázkem neměl nic společného. „Jsem přesvědčen, že se jedná o reklamu na novou knížku pana Kmenty,“ řekl k tomu již dříve: „Oni na té knížce vydělají miliony korun a já je po nich budu chtít.“

František Mrázek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24