Držitele střelných zbraní čekají přísnější podmínky

Praha - Senát schválil vládní novelu, podle níž se od nového roku zpřísní podmínky pro získání a vlastnictví střelných zbraní. Norma poputuje nyní k podpisu prezidentovi. Novela má omezit možnost použití legálně držených zbraní k trestné činnosti a zpřísnit kontrolu znehodnocených zbraní, aby se ztížila možnost jejich opětovného použití.

Schválená legislativní norma zpřísňuje podmínky při posuzování bezúhonnosti a spolehlivosti žadatelů o zbrojní průkaz nebo jejich stávajících držitelů. Podmínku spolehlivosti podle novely nesplní například ten, „kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky“. Norma také přitvrdí v sankcích za přestupky související se zbraněmi. Za manipulaci se zbraní na veřejnosti pod vlivem drog, léků nebo alkoholu postihne hříšníka pokuta až 50.000 korun.

Novela zavádí i nový režim kontroly znehodnocených zbraní. Podle ministerstva vnitra sleduje omezení možnosti jejich opětovného použití. Policie v minulosti zaznamenala případy, kdy při zadržení pachatelů trestné činnosti nacházela funkční zbraně, které ale byly již dříve „papírově“ znehodnoceny. Vzniknout má rovněž povinnost hlásit policii přepravu většího množství zbraní a střeliva, tedy více než 100 zbraní a více než 200.000 kusů střeliva na českém území.
Ilustrační foto
Ilustrační foto