České dráhy omylem účtovaly 35 korun za místenku přes internet

Praha - České dráhy od neděle, kdy začal platit nový jízdní řád, účtovaly cestujícím při nákupu jízdenky na internetu automaticky dalších 35 korun za místenku. Ta má být na internetu zdarma. Přitom nebylo možné si koupit na internetu samostatnou jízdenku, a tak lidé, kteří chtěli cestovat vlakem a důvěřovali reklamě ČD o levnějších nákupech jízdenek on-line, zaplatili za elektronický doklad více, než by vydali u nádražní pokladny za jízdenku bez rezervace místa k sezení. Upozornil na to server iDnes.cz. Dráhy to označily za omyl a chybu v nastavení systému. Od úterý by internetová jízdenka měla být opět zdarma.

Tříprocentní sleva se rázem proměnila v 35korunovou přirážku 

Omyl přišel v době, kdy dráhy zvýšily ceny jízdného, což chtějí částečně kompenzovat tříprocentní slevou za nákup na internetu. Ta se však rázem změnila v pětatřicetikorunovou přirážku. „Za připočítávání povinných místenek v těchto dvou dnech se všem cestujícím omlouváme,“ uvedl Radek Joklík z tiskového oddělení ČD. „Oklamaní“ cestující se prý mohou obrátit na reklamační oddělení drah.

Jízdenky přes internet přinášejí i další problémy

Elektronické jízdenky, které České dráhy propagují, přitom přinášejí cestujícím i další problémy a dopravní společnost často není schopna zabezpečit místo lidem, kteří si zakoupí místenku. Personál ČD totiž nejenom na začátku minulého roku, kdy byly elektronické jízdenky pro rychlíky novinkou, ale například ani v září často nevěděl, jak správně zjistit, je-li doklad vytištěný doma platný.

Rezervace místa, kterou České dráhy ve svých přepravních podmínkách slibují „zpravidla“ zabezpečit mimo jiné lístečkem u „zakoupeného“ sedadla, je potom nezřídka vyhozením peněz. Lístečky ve vlacích často chybějí.

V některých vlacích se lístky upozorňující na rezervované místo nevyskytují vůbec. Je tomu tak například v motorových vozech, které jezdí jako rychlíky na řadě neelektrizovaných tratí. Místenky se do nich prodávají až od loňského prosince, kdy v e-shopu Českých drah začalo být možné zakoupit jízdenku s automaticky přidanou místenkou nejen na vlaky EC/IC, ale také na všechny rychlíky.

Internetová místenka bude zdarma do března

Nabídka internetové místenky zdarma by měla podle Joklíka vydržet minimálně do první změny jízdního řádu, která se uskuteční 8. března. Poté by měli cestující dostat možnost volby, zda si chtějí místenku koupit, či ne. Nyní si na internetu mohou koupit pouze jízdenku s místenkou. Zda a jak bude místenka od března zpoplatněná, Joklík nesdělil.

Internetový prodej jízdenek zprovoznily České dráhy na konci roku 2005. Cestující si původně mohli koupit jízdenky pouze do vlaků SuperCity Pendolino, v současnosti je možné pořídit doklady do zhruba 500 vlaků kategorie rychlík, expres, InterCity, EuroCity a SuperCity. Zájem o internetové jízdenky a jízdenky koupené po telefonu každým rokem roste.