Ve Vojtanově u přechodu bude zřejmě omezena rychlost

Vojtanov (Chebsko) – Většina řidičů cestujících po silnici I/21 mezi hraničním přechodem do Německa a Chebem či křižovatkou s pražskou silnicí I/6 projíždí Vojtanovem devadesátikilometrovou rychlostí. Na silnici totiž nejsou značky ohlašující začátek obce, a tak řidiče nic nenutí brzdit. Státní silnice ale vede středem obce, je na ní křižovatka se silnicí II. třídy a také přechod pro chodce. Vedení Vojtanova se proto již dlouho snaží, aby krajský úřad v Karlových Varech povolil nainstalování značky ohlašující začátek obce. Od začátku se ale proti radnici staví policie, podle které není rychlostní omezení potřeba. Krajský úřad nyní začíná uvažovat o kompromisu – instalaci značky omezující rychlost na 70 kilometrů.

Silnice I/21 měla podle původního projektu Vojtanov objet. Nakonec komunikace projíždí středem obce, kterou rozděluje na rezidenční část a starší zástavbu, kam lidé chodí nakupovat nebo na úřady. Vojtanovské, kteří přes silnici přecházejí, vozidla projíždějící přes přechod 90kilomterovou rychlostí podle vojtanovského starosty Ljubo Fistra ohrožují.

/*json*/{"map":{"lat":50.1664737462,"lng":12.3166930676,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":50.165786495898,"lng":12.316864728928,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Dopravní inspektorát Policie České republiky v Chebu přesto doporučuje „devadesátku“ ve Vojtanově zachovat. Policisté míní, že je podstatné, že kolem silnice nejsou chodníky a v dohledu není ani zástavba. Řidiči by tak značení stejně nerespektovali. „Značka sice upozorní řidiče, že do obce vjíždí, ale z psychologického hlediska nemá žádný jiný podnět k tomu, aby sundal nohu z plynu,“ řekl dopravní inspektor Radek Tlačil.

S názorem policistů ale starosta Fistr nesouhlasí: „Je to od policie nezodpovědné. Stále nás zahlcuje statistikami o nehodách, o neukázněných řidičích a podobně.“

Snaha vojtanovské radnice zřejmě nakonec bude mít efekt: Vedení Karlovarského kraje nedávno navzdory mínění policistů změnilo původní odmítavý názor na snížení rychlosti ve Vojtanově. Nyní uvažuje o tom, že by místo značky začátku obce umístilo ke klíčovému přechodu omezení rychlosti na 70 km/h.

Provoz na silnici I/21 ve Vojtanově, kde auta projíždějí 90kilometrovou rychlostí.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24