Nové hasičské technice požehnal i arcibiskup

Olomouc - Hasičský záchranný sbor dnes dopoledne převzal historicky největší množství techniky. Díky speciálnímu programu ministerstva vnitra půjdou do všech krajů nové cisterny, plošiny i zásahová vozidla za více než 350 milionů korun. Akci svou účastí podpořil ministr vnitra Ivan Langer, stejně tak i generální ředitel Hasičské záchranné služby (HZS) ČR Miroslav Štěpán. Necelé šedesátce kusů nové hasičské techniky dokonce osobně požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Generální ředitel HZS ČR Miroslav Štěpán obměnu technického parku vítá. „Myslím, že byl nejvyšší čas. Ještě tu zůstává otázka speciální techniky, obzvláště výškové, ale to je zase na další program, který snad také bude,“ zhodnotil Štěpán omlazení techniky hasičů.

Ministr vnitra Ivan Langer dnes v Olomouci řekl, že hasičská uniforma je pro mnohé symbolem pomoci a aby hasiči mohli pomáhat, potřebují techniku. „Síla tohoto projektu tkví v jeho dlouhodobosti. Každý rok máme vyčleněnu fixní částku 200 milionů korun a podle možností budeme přidávat,“ uvedl k projektu Langer. Díky zvláštnímu rozpočtovému programu ministerstva vnitra začala obnova technického vybavení HZS loni a měla by pokračovat do roku 2011. Vyřazená technika profesionálních hasičů skončí po pěti letech u dobrovolných jednotek.

Nejvíce cisteren obdržel Středočeský kraj, nejméně jich směřuje do Karlovarského. Pět cisteren určených pro Olomoucký kraj bude podle ředitele HZS Jiřího Horáčka nasazeno v Přerově, Prostějově, Šumperku, Kojetíně a Hranicích. Celkem mají profesionálové v Olomouckém kraji 35 cisteren. Staré stříkačky, které nahradí nové vozy, dostanou dobrovolníci v krajských obcích.

Nová technika pomůže už při hašení požárů způsobených pyrotechnikou

Vánoční nákupy už dávno začaly a s nimi i prodej pyrotechniky i mimo specializované prodejny. Poslední velký výbuch zažil v neděli supermarket ve Strakonicích. Celý obchod musel být kvůli kouři vyklizený.

Při manipulaci se zábavní pyrotechnikou dochází každoročně k mnoha těžkým úrazům a požárům. Záchranáři varují hlavně před  podomácku vyrobenou pyrotechnikou a neopatrným zacházením. „Většinou to jsou traumatické amputace prstů horních končetin, popáleniny v obličeji a popálení očí,“ popsal zranění způsobená pyrotechnikou primář  záchranné služby Jiří Danda.

Počet požárů mezi vánočními svátky a Novým rokem rok od roku stoupá. Loni to bylo víc než 650. Škody způsobené zábavní pyrotechnikou dosáhly 5 milionů korun.

Statistika požárů
Statistika požárů