Obchodníci při výprodejích porušují zákon, potvrdily kontroly

Praha - Někteří obchodníci při povánočních výprodejích podle Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) porušují zákon a například ve svých letácích neinformují spotřebitele o původních cenách zlevněného zboží. Výsledky průzkumu zaměřeného na nabídku zimních slev SOS předalo České obchodní inspekci.

Podle zákona musí být při výprodejích vždy uvedena původní a nová cena zlevněného zboží, aby se spotřebitelé mohli rozhodnout, zda se jim nákup vyplatí. SOS ale zjistilo, že u některého zlevněného zboží, které je nabízeno v letácích, původní ceny chybí.

Podobný prohřešek SOS zjistilo například v nabídce sítě elektroprodejen Okay, jež ve výprodejových letácích pouze uvedly procentuální slevu, výslednou cenu zlevněného zboží a údaj o tom, kolik peněz lidé ušetří.

„Nelze inzerovat, že sleva činí 30, 50 nebo 70 procent. Nebo, že je nákup výhodnější o tolik a tolik korun anebo že zákazník ušetří tolik a tolik korun. Vždy musí být uváděna cena původní a cena nová,“ upozornila mluvčí SOS Ivana Picková, podle které by proto lidé při nákupu zlevněného zboží měli být opatrní.

Na povánoční a novoroční slevy si v rámci pravidelných kontrol posvítí Česká obchodní inspekce, která podle jejího mluvčího Marka Ženkla například kontroluje, zda obchodníci správně stanovují cenu po slevě a účtují kontrolní nákupy zlevněného zboží. Tyto prohřešky totiž ČOI odhalila při dřívějších kontrolách sezonních výprodejů.