ČSSD chce zrušit třídenní lhůtu nemocenské bez vyplácení

Praha - Opoziční ČSSD vyjádřila snahu zrušit staronové pravidlo ministerstva práce a sociálních věcí o třídenní karenční lhůtu nemocenské, kdy pacient stoná zadarmo. Ministerstvo však nařízení, platné od začátku ledna, považuje za prospěšný krok. Podle šéfa resortu Petra Nečase se tak dá snížit zneužívání nemoci. Právě v tomto ohledu jsou Češi podle všeho výše než většina Evropanů. Systém pro vyplácení dávek se přitom jen loni měnil třikrát.

Ministerstvo si účinnost nového opatření ověřilo již loni. Absence nemocenské za první tři dny platila jen půl roku, kdy ji zrušil Ústavní soud. S prvním lednovým datem poté znovu zavedlo, že za první tři dny nemoci lidé nedostávají žádné peníze. Výsledky jsou prý podle statistiky příznivé. „V porovnání s rokem 2007 každý den v této zemi bylo o 30 tisíc lidí méně v pracovní neschopnosti,“ uvádí Nečas.

Že kartenční lhůta podle plánů ministerstva funguje, dokazují i meziroční poklesy výdajů na nemocenskou. Od února do července klesly o 17 procent. V létě, kdy lidé měli za první tři dny nemoci 60 procent mzdy, se jejich pokles téměř zastavil. V říjnu, při příjmu 25 procent mzdy, pak křivka meziročních výdajů začala klesat opět strměji. Od ledna lidé mají zase nulu. Částečně to odrazuje ty, kteří z toho systému čerpají i tehdy, když to není úplně nezbytné, ukazuje ministr Kalousek lék na ty, kteří příjmy z nemocenské prý zneužívali.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Opozici se ale opatření, které podle ministerstva práce a sociálních věcí přineslo pokles krátkodobě nemocných o 45 procent, v žádném případě nelíbí. Sociální demokraté už pracují na návrhu, který by třidenní karenční lhůtu zrušil. „Rádi bychom se vrátili k úpravě, která tady byla za vlády sociální demokracie, to znamená za první tři dny nemoci by příslušela dávka ve výši 25 procent příjmu,“ vysvětlil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pro svůj záměr by ve sněmovně mohli získat také většinu hlasů komunistických poslanců. Ti si představují přilepšení nemocným lidem v mnohem větší míře. „Myslím si, že 25 procent není příliš mnoho, dovedl bych si představit až 60 procent,“ dodal předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Sociální demokraté by rádi svůj návrh předložili ke sněmovnímu hlasování v únoru. Pokud dojde k prosazení, změna by mohla začít platit zhruba od poloviny roku.