Metro na letiště se zřejmě začne stavět ještě letos

Praha - Prodloužení trasy pražského metra z Dejvic na ruzyňské letiště se zřejmě začne stavět letos v prosinci. První etapa stavby, která skončí v Motole, má být hotova v roce 2014, již má územní rozhodnutí a Dopravní podnik hl. m. Prahy chce brzy zažádat o stavební povolení. Až na letiště by se měli cestující svézt až v roce 2018, o rok dříve by měla jezdit podzemní dráha na Dlouhou míli. Že metro začne vznikat již letos, vyplývá ze zprávy, kterou předložil magistrátnímu dopravnímu výboru David Dohnal z dopravního podniku.

Prodloužení trasy metra A v délce 12,9 kilometru bude rozděleno do tří etap. První povede zhruba šest kilometrů ze stávající konečné Dejvické přes stanice Červený Vrch, Veleslavín a Petřiny do Motola. Druhá etapa dlouhá 4,3 kilometru napojí stanice Bílá Hora, Dědina a Dlouhá míle. Poslední a nejkratší úsek bude zahrnovat stanice Staré Letiště a Letiště Ruzyně. Uvažuje se také o větvení trasy z Bílé Hory do Zličína, s tímto úsekem ale zatím nepočítá platný územní plán.

Celkové náklady na stavbu prodloužení "áčka" odhaduje dopravní podnik na 18,7 miliardy, se zohledněním inflace pak 21,6 miliardy korun. Kromě plánovaných osmi miliard korun z operačního programu Doprava bude muset zbylé náklady uhradit hlavní město samo z vlastního rozpočtu. "Žádost o dotaci z evropských fondů je podmiňována garancí města, že tuto akci dofinancuje. Jinak není možné žádat," uvedl Dohnal. Podle člena dopravního výboru Karla Březiny to bude pro město znamenat každoroční výdaj ve výši tří až čtyř miliard korun.