Po letech sporů zůstane jedenáctiletá Tereza v péči matky

Praha - Jedenáctiletá Tereza Smutná, která byla před dvěma roky kvůli sporu rodičů umístěna na psychiatrii v Motole a poté strávila několik měsíců v léčebně Olivův dům u Říčan, má trávit s otcem jednou za čtrnáct dní celý víkend. Obvodní soud pro Prahu 8 tak po čtyřech letech rozhodl o její budoucnosti a zamítl návrh matky na méně časté setkávání s otcem. Matka Terezy se chce proti rozsudku odvolat.

Soudce Miloslav Sládek dnes řízení ohledně změny péče o dívku zastavil: „Otec neprojevil zájem o výchovu Terezy.“ Podle právničky Věry Ptáčkové, která zastupuje dívčinu matku, zároveň odborníci nedoporučili další umístění dívky do zdravotnických zařízení. Situaci by to prý pravděpodobně nevyřešilo. Podle Ptáčkové ale nic neřeší ani rozhodnutí soudu: „Ta situace se musí řešit, je to v zájmu dítěte, soud ji nevyřešil dnešní den, on pouze tu problematiku odsunul.“

Soud však zároveň nařídil matce, aby umožnila svému bývalému manželovi vídat se se svou dcerou celou sobotu a neděli každých 14 dní. S tím matka nesouhlasí a podle své právničky Věry Ptáčkové se proti prvoinstančnímu verdiktu odvolá. Styk tak bude do rozhodnutí odvolacího soudu probíhat stejně jako v současné době. Tereza se nyní potkává s otcem každou druhou sobotu odpoledne, ve středu se pak na společnou schůzku oba připravují za účasti terapeutů z Domu tří přání. Dívka totiž nemá k otci moc dobrý vztah a i přes jeho nesouhlas mu stále vyká.

„Otec nebude trvat na tom, aby se ihned toto rozhodnutí realizovalo v plném rozsahu, nadále poběží pokusy o navázování vztahu mezi Terezkou a jejím otcem,“ dodal právní zástupce otce Michael Dub. Teď se prý dívka chová ke svému otci hůře, než k cizím lidem.

Soud už se zabývá dívčiným případem několik let. Jeho dnešní rozhodnutí ale podle Ptáčkové možná dostane dívčinu matku do potíží. Soudce jí uložil zaplatit náklady řízení ve výši 72 tisíc korun, stále také jedná o možných pokutách za zhruba 80 tisíc korun za to, že se otec v několika případech nemohl s Terezou setkat. Podle Ptáčkové by však soudní poplatky měl nést stát, protože soudce vyslýchal více znalců, než musel, a umístil dívku na psychiatrii, přestože byla zdravá.

Spor rodičů o Terezu trvá již mnoho let. Otec údajně dříve o dítě nestál, později ale projevil zájem se s dívkou vídat. Schůzkám prý matka aktivně bránila. Podle ženy se dítě otce bálo a na setkání reagovalo pláčem. Muž zase tvrdil, že matka proti němu dceru poštvává. Soud poslal koncem předloňského června dívku na psychiatrii do motolské nemocnice kvůli jejímu zhoršenému zdravotnímu stavu. Poté, co se na soudce snesla vlna kritiky od psychiatrů a politiků, přemístil Terezu do dětské léčebny Olivův dům u Říčan. O opětovném svěření dítěte do péče matky rozhodl obvodní soud v září roku 2007.

Jedenáctiletá Tereza Smutná skončila kvůli sporu svých rodičů na několik měsíců na psychiatrii.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24