NSS kritizoval především stručnost a nepřezkoumatelnost úředního rozhodnutí, jehož odůvodnění prý nemělo ani jednu stranu formátu A4. Jediným důvodem zákazu bylo nutné omezení dopravy, které by prý bylo v rozporu se zájmem obyvatelstva. Úředníci navíc podle soudců použili neurčité právní pojmy. „Vždy je to přitom správní orgán, kdo je povinen své rozhodnutí důkladně a přesvědčivě odůvodnit. Důvody zákazu shromáždění nelze dále vysvětlovat a rozhojňovat teprve ve vyjádření k žalobě nebo v kasační stížnosti, jak tomu bylo v tomto případě,“ uvedl soudce Zdeněk Kühn.
Ultrapravicoví Autonomní nacionalisté na sobotu chystají hned tři pochody, jimiž chtějí připomenout oběti bombardování města spojeneckým letectvem v dubnu 1945. Do města by mohly přijet stovky příznivců extremistických skupin z Česka i z Německa.
Zasahovat má až tisícovka policistů
Zasahovat by mělo podobné množství policistů, jako tomu bylo 17. listopadu loňského roku v Janově - tedy zhruba tisícovka policistů včetně těžkooděnců. Opatření a hraniční kontroly připravuje i německá policie. Je velmi pravděpodobné, že v Ústí nebude jezdit MHD.
Odpůrci sobotních pochodů tvrdí, že akce jsou záminkou připomenutí 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadá na 20. duben. Proti pochodu se v Ústí nad Labem připravuje i řada akcí svolaných občanskými iniciativami, které se ale nebudou konat přímo v den pochodu.
Na centrálním ústeckém náměstí se dnes koná koncert proti neonacistům
Největší akcí v rámci kampaně V Ústí neonacisty nechceme byl dnešní koncert na Mírovém náměstí, kde se sešlo několik set lidí. Na závěr vystoupila hlavní hvězda večera - kapela Pražský výběr II v čele s končícím ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem.
V pátek, den před pochodem, bude oficiální pietní akce na uctění obětí bombardování.