Auta z plzeňské Nové Hospody odvede nový obchvat

Plzeň – U plzeňského předměstí Nová Hospoda začala stavba obchvatu, který by měl v roce 2011 čtvrti výrazně ulehčit od projíždějících aut. Jedná se o poslední plzeňský přivaděč k dálnici D5, po němž se zároveň bude cestovat na Domažlice. Má se jednat o čtyřproudý úsek, jehož stavba bude stát 630 milionů korun. Začne u průmyslové zóny Borská pole a skončí na dálničním přivaděči na Zátiší. Silnice I/26 z Plzně do Domažlic je po dálnici D5 nejzatíženější kamionovou dopravou na Plzeňsku. O mimořádném vytížení svědčí fakt, že ŘSD uvažovalo, jako u jediné komunikace první třídy v ČR, o jejím zpoplatnění.

Mimo katastr města budou moci řidiči jezdit po novém obchvatu devadesátikilometrovou rychlostí. „Vybudováním přeložky silnice dojde k odstranění nebezpečných dopravních závad současné trasy a ke zlepšení životního prostředí ve čtvrti Nová Hospoda. Silnice I/26 je důležitou dálkovou trasou mezinárodního významu propojující města Plzeň, Domažlice s hraničním přechodem Folmava do Německa,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.

„Zhruba 65 milionů korun z celkových nákladů hradí město Plzeň, zbytek jde hlavně z evropského operačního programu Doprava. Financování je zajištěno,“ dodal. Investice zahrnuje nové protihlukové stěny o délce 630 metrů a úpravy téměř kilometru souvisejících komunikací. Na konci obytné zóny Nová Hospoda vybuduje ŘSD novou lávku pro pěší o délce 142 metrů.