Hasiči našli v domě Romů ve Vítkově tři ohniska požáru

Vítkov (Opavsko) - Vyšetřování hasičů potvrdilo, že požár domku romské rodiny ve Vítkově byl založen úmyslně. Do domu na Opavsku někdo v noci na neděli hodil pravděpodobně zápalné lahve. Zda šlo opravdu o Molotovovy koktejly ale definitivně prokáže až chemická expertiza. Uvnitř domku, ve kterém byli při požáru zraněni tři lidé, našli hasiči tři ohniska požáru. Zdravotní stav dvouleté holčičky, která při požáru utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla, je stále kritický. Bojuje o život v ostravské fakultní nemocnici.

„Potvrdilo se, že oheň byl založen úmyslně. Výsledky expertiz látek, které se na místě našly, bychom mohli mít příští týden,“ řekl dnes mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Vedení vítkovské radnice už může vyhlásit veřejnou sbírku na podporu rodiny, která při požáru o všechno přišla. Mluvčí krajského úřadu dnes potvrdila, že kraj sbírku povolil. „Číslo účtu je 43-4619960257/0100,“ dodal starosta Vítkova Pavel Smolka.

Ministr pro lidská práva v demisi Michael Kocáb požádal v souvislosti s útokem prezidenta Václava Klause, aby otci popálené holčičky udělil milost. Třiatřicetiletý muž, který je nyní ve vězeňské nemocnici v Praze, se od loňského prosince vyhýbal nástupu do vězení. Před časem byl odsouzen nezávisle na sobě za dva zločiny. Nejprve dostal roční podmíněný trest za krádež a poškozování cizí věci. Později byl odsouzen za řízení automobilu bez řidičského oprávnění. Ve vězení strávil čtyři měsíce, propuštěn byl ještě před tím, než mu soud původní podmíněný trest přeměnil na trest odnětí svobody.

Na Hrad by měla přijít ale ještě další žádost o milost. Zástupci romských sdružení míří do nemocnice za matkou těžce zraněné holčičky, které chtějí pomoci dopis prezidentovi napsat. „Jestli ho aspoň nemůžou převézt sem, aby byl aspoň chvilku s námi,“ řekla ČT matka holčičky Anna Siváková. Milost by uvítala i matka odsouzeného muže Božena Bandurová: „Byla bych strašně ráda. Já mám jediného syna, děti jsou samy, rodiče jsou po nemocnicích, přála bych si, aby byl opravdu doma.“

Radnice řeší, co s vyhořelým domem

Žháři do domku podle jeho obyvatel hodili v noci ze soboty na neděli několik zápalných lahví. To podle stop zajištěných na místě potvrdila i policie, která v souvislosti se žhářským útokem pátrá po posádce tmavého vozu, který těsně před vypuknutím požáru kolem domku projel. Nové svědectví nepřinesl ani výslech matky zraněné holčičky. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení a ublížení na zdraví. Prověřují i to, zda žhářský útok neměl rasový motiv. Své výsledky slibují do několika dní. „Expertizy, které provádí policie, jsou podstatně složitější a rozsáhlejší než ty, které provádějí jiné služby, a proto jsou časově náročnější,“ dodal mluvčí severomoravských policistů Miroslav Pech.

Radnice nyní řeší, zda bude možné vyhořelý domek opravit nebo bude muset přijít na řadu demolice. Podle rozhodnutí soudu, který řešil dědické řízení, nemovitost patří šesti Němcům. „Dědice budeme o tom, co se stalo, písemně informovat. Stavební úřad povolá statika, který určí, jak dál postupovat. Možná potrvá měsíce, než se dobereme nějakého výsledku,“ uvedl Smolka s tím, že pokud majitelé nebudou reagovat, potřebné práce zaplatí radnice a náklady bude vymáhat: "Zákon nám
to umožňuje."