Příslušníci třetího odboje usilují o statut válečných veteránů

Praha - Být doceněn za svůj boj proti komunistickému režimu a získat uznání v podobě jmenování válečným veteránem - taková je snaha samotných aktérů i jejich příznivců, kteří apelují už více než rok na poslance. Ve sněmovně totiž tak dlouho leží senátní návrh zákona, který by v případě schválení protikomunistickým odbojářům připisoval statut veterána. Členové dolní komory se však k jeho projednání od loňského jara nedostali. Kvůli tomu byl dnes uspořádán na půdě sněmovny seminář. Jeho organizátoři věří, že zákon se podaří prosadit ještě před koncem funkčního období současné sněmovny.

Za všechny případy hovoří osud bývalého politického vězně Rudolfa Macka. V padesátých letech byl členem československé armády. Po převratu však odmítl sloužit komunistické straně a v uniformě zůstal. „My jsme chtěli změnit ten režim na demokratický, a ne aby docházelo k takovému násilí, jako docházelo tehdy,“ uvedl Macek. Po udání si za velezradu odseděl dvanáct let. Navíc si vytrpěl lehčí variantu trestu než zhruba 200 jeho souputníků, kteří skončili na popravišti.

Na příští schůzi by sněmovna měla projednat senátní návrh, který už schválila i vláda. Přiznává všem účastníkům odboje statut válečného veterána, což v praxi pro stále žijící znamená například nadstandardní sociální péči. Osoby, které by se dočkaly uznání, by přitom vybíral Ústav pro studium totalitních režimů. „Tam se může jednat v současné době o tisíc, dva tisíce lidí. Pakliže bych ale vzal v úvahu ty, kteří se všichni zúčastnili, a jsou již po smrti, tak to je kolem dvaceti tisíc,“ přednesl člen představenstva Konfederace politických vězňů Čestmír Čejka.

Proti návrhu se postavili komunisté, zatímco sociální demokraté již začínají pozměňovat svůj dřívější odmítavý názor. „My někteří poslanci chceme projednat ten zákon, chceme jednat o věcech, které jsou v návrhu a stanovisko není jednoznačně proti,“ nastínil sociálnědemokratický poslanec Karel Šplíchal.

Největším problémem realizace zamýšleného návrhu je čas. I při souhlasném stanovisku by museli poslanci lhůty na projednání zákona zkrátit. Ve hře je přitom v současné komplikované politické situaci také možnost jeho vyřazení z projednávání nebo úplného odmítnutí.

Odznaky Konfederace politických vězňů
Odznaky Konfederace politických vězňů