Podezření na mexickou chřipku je v ČR už jen u 10 lidí

Praha - Podezření na nový typ chřipky v Česku se zatím vyvrátila u 42 lidí, na deset výsledků se zatím čeká. Příznaky žádného z vyšetřovaných ale nenasvědčují podezření na nákazu mexickou chřipkou. V žádném z dosud hlášených případů také nejde o mezilidský přenos. Všichni vyšetření jsou turisté, kteří se vrátili z Mexika nebo USA.

Z deseti sledovaných lidí je jeden na infekční klinice v Brně, ostatní jsou vhledem k lehkému průběhu onemocnění pouze v domácí izolaci. V Evropě je podle nejnovější zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí nahlášeno 125 potvrzených a 15 pravděpodobných případů ve 12 zemích. V zemích mimo evropský region bylo nahlášeno 1549 případů, z nich se potvrdilo 1527.

Ve všech zasažených zemích jsou postiženi zejména mladší lidé, v Mexiku je 51,6 procenta potvrzených případů u pacientů mladších 19 let. Důvody odborníci zjišťují. Podíl potvrzených případů je podobný u mužů i žen. Nejnovější šetření naznačují, že inkubační doba se pohybuje od jednoho do sedmi dnů. Virus izolovaný v různých zemích světa zůstává velmi podobný a je i nadále citlivý na dostupné léky.