Policie zadržela v Praze přes 40 stoupenců Dělnické strany

Praha - Policie zadržela v Ječné ulici v centru Prahy téměř 42 stoupenců krajně pravicové Dělnické strany včetně jejího předsedy Tomáše Vandase poté, co neuposlechli výzvy k rozpuštění svého shromáždění a pochodovali směrem k Českému rozhlasu. Zasáhlo proti nim několik desítek policejních těžkooděnců. Stoupenci strany protestovali proti tomu, že Český rozhlas odmítl odvysílat některé jejich předvolební spoty.

Původní shromáždění asi 60 lidí, které se sešlo na Palackého náměstí, rozpustil magistrátní úředník. Zdůvodnil to tím, že Vandas odkazoval ve svém projevu na nacionální socialismus. „Paušalizoval negativní zkušenosti s určitým etnikem, bez ohledu na to, zda se jedná o porušení zákona jednotlivcem,“ vysvětluje Václav Bíňovec z magistrátu. Průvod se poté vydal směrem k Českému rozhlasu, těsně za náměstím mu policie zatarasila cestu. Policisté odebrali protestujícím vlajky a po krátké potyčce tři z nich zadrželi. 

Další zásah policie se odehrál až v Ječné ulici před náměstím I. P. Pavlova, kam došlo 39 demonstrantů. Policisté jim přehradili cestu a všechny je odvezli na policejní služebny pro podezření ze spáchání přestupku proti
shromažďovacímu právu a neuposlechnutí výzvy. Policisté si zapsali osobní
údaje všech shromážděných, poté je vyslechnou.

Zásahu se účastnily desítky policejních těžkooděnců, příslušníci
antikonfliktního týmu i uniformovaní policisté. Policie na více než půl
hodiny přehradila frekventovanou Ječnou ulici a znemožnila průjezd autům i
tramvajím. Na místo dorazilo několik policejních dodávek, dva antony a
osobní vozy.

Český rozhlas minulý týden neodvysílal dva klipy strany, které obsahují věty jako „Odmítáme vládní politiku cikánského rasismu, kdy z našich daní platíme cikány, aby nemuseli pracovat a svůj volný čas věnovali obtěžování slušných lidí“. Vedení rozhlasu dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohl být porušen zákon. Strana poté podala trestní oznámení na ředitele rozhlasu pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Rozhlas se kvůli spotům také chystá podat trestní oznámení.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Zadržení stoupenců Dělnické strany
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl