Rath opět neuspěl s žádostí o převod nemocnic na neziskové

Praha - Středočeský kraj podruhé neuspěl s žádostí o převod oblastních nemocnic do neziskového holdingu. Ministerstvo zdravotnictví mu nevyhovělo, protože dosud pravomocně neskončilo správní řízení o prvním neúčinném návrhu. Předchozí návrh na zápis do rejstříku veřejných neziskových zdravotnických zařízení ministerstvo zamítlo kvůli procesním a právním chybám. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) se proti tomuto rozhodnutí odvolal a zároveň podal novou žádost, což ale podle ministerstva nelze.

„To je z právního hlediska zásadní překážka, která ministerstvu brání v zahájení a vedení řízení v téže věci,“ stojí ve zprávě. Ministerstvu tak údajně nezbývalo, než zastavit řízení, aniž mohlo zkoumat věcnou stránku podání návrhu. Právní řád podle něj jinou možnost nepřipouští.

„Je evidentní, že ministerstvo si vymýšlí a hledá jen zástupné důvody a výmluvy, proč to nejde. Takže skutečně zvažujeme žalobu na ministerstvo zdravotnictví, protože hrubě porušuje platný zákon o veřejných neziskových nemocnicích,“ uvedl hejtman.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

„Tak triviální formální nedostatky v případě obou žádostí svědčí buď o naprosté neznalosti platné legislativy a neprofesionalitě, nebo o promyšleném záměru neziskové zdravotnické zařízení nezřídit, a pouze se tak tváří,“ uvedl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Centrální hospodaření má ušetřit

Záměr, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou, Rath avizoval hned po krajských volbách, v nichž ČSSD zvítězila. Výhodou sdružení nemocnic do jednoho neziskového holdingu má být mimo jiné to, že nemocnice ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb. Zaměstnancům prý podle hejtmana také stoupnou platy v průměru o 10 procent. Opoziční ODS s tímto krokem nesouhlasí. Každá nemocnice má mít podle občanských demokratů svůj management a má být řízena z místa, a ne z Prahy.

Středočeské zastupitelstvo se v pondělí usneslo na „nouzové variantě“ - nemocnice nejdříve převedlo do jedné příspěvkové organizace. Dosud byly krajské nemocnice akciovými společnostmi, což chtělo nynější vedení hejtmanství změnit.

Náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr o zákazu převést středočeské nemocnice na neziskové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24