Vláda projedná plán misí na příští rok

Praha - Mezinárodní mise KFOR v balkánském Kosovu a alianční mise ISAF v Afghánistánu mají být podle plánu ministerstva obrany hlavními zahraničními aktivitami české armády v příštím roce. Plán misí pro rok 2010, který projedná v pondělí vláda, počítá s tím, že v těchto dvou operacích bude působit o něco málo více než tisíc českých vojáků. Po loňských tahanicích ve sněmovně předkládá ministerstvo svou představu o zahraničních armádních operacích daleko dříve než v minulých letech.

Vlastimil Picek předpokládá pokračující trend snižování počtu vojáků: „Severoatlantická aliance bude o Kosovu jednat na svém příštím zasedání během 14 dnů. Dá se předpokládat, že se v misi KFOR sníží počty vojáků. A to až o několik tisíc.“

Jedním ze závazků ministerstva obrany bylo ukončení práce stovky příslušníků speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda ke konci letošního roku. Jejich počet je zahrnutý v celkových číslech pro působení v Afghánistánu. V příštím roce obrana podle ministra Martina Bartáka počítá s tím, že množství českých vojáků v této zemi sníží „v desítkách“. To vojákům fakticky umožní zvýšit množství mužů a žen v misi ISAF a splnit slib poskytnutí tří transportních vrtulníků, které by měly začít pracovat ještě na konci letošního roku.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

„To snižování je otázka dvou až tří let, my počkáme, až nám bude ten plán předložen. Je to vojenská záležitost, je to záležitost NATO,“ reagoval ministr obrany Martin Barták.