Odvolací soud snížil dvanáctileté tresty za krádež 74 milionů

Praha - Za krádež 74 milionů korun z vozidla bezpečnostní agentury půjdou Rudolf Tesárek a Josef Blažek každý na deset let do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud. V odvolacím jednání tak snížil dvanáctileté tresty, které dvojici koncem letošního března uložil královéhradecký krajský soud. Muži peníze podle obžaloby ukradli loni 17. ledna z dodávky bezpečnostní agentury Agency of Security Fenix v Hořicích na Jičínsku.

Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Prvoinstanční soud kromě zmíněné dvojice potrestal i řidiče dodávky Milana Horycha, jemuž uložil pět let vězení. Třetí obžalovaný se ovšem proti březnovému rozsudku neodvolal. Nižší tresty uložil Vrchní soud i proto, že nový trestní zákoník tresty za krádeže od nového roku zmírní. „Vrchní soud doplnil rozsáhlé dokazování a na jeho základě dospěl k závěru, že je třeba obžalovaným poměrně snížit trest,“ doplnila státní zástupkyně Miluše Redlová.

I přes snížení trestů jsou oba odsouzení s verdiktem nespokojení. Jejich obhájkyně Hana Riedlová v odvolání namítala, že v tomto případě  prvoinstanční soud porušil právo obou mužů na spravedlivý proces a policie případem manipulovala. Chystá proto dovolání k Nejvyššímu soudu a nevylučuje ani ústavní stížnost.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Horych podle spisu při cestě z Hradce Králové do Liberce zastavil u čerpací stanice a od nezamčeného vozidla s kolegou odešel. Peníze uložené v přepravních boxech v té chvíli podle obžaloby z auta ukradli Tesárek s Blažkem. Horych soudu řekl, že jej Tesárek s Blažkem ke krádeži donutili, prý mu hrozili likvidací jeho rodiny. Blažek a Tesárek před královéhradeckým soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s krádeží nemají nic společného.

Posádka přepadeného vozidla původně policistům řekla, že je neznámý pachatel přepadl u Sedmihorek na Semilsku, když zastavili, aby si jeden ze dvou mužů odskočil na záchod. Mezitím prý na druhého člena posádky zaútočil ozbrojený pachatel, kterému muž peníze vydal. Horych, který se policistům přiznal po několika měsících ve vazbě, uvedl, že to vymyslel jeho kolega, který prý o krádeži nic nevěděl.