Zelení nabízejí boj proti korupci a hospodářské krizi

Praha - Zelení nabídnou v programu pro předčasné sněmovní volby voličům soubor protikorupčních opatření a cestu, jak proti ekonomické krizi bojovat zaváděním energetických úspor a investicemi do vzdělávání. Horkou část předvolební kampaně zahájí 6. září v Praze setkáním sympatizantů. Příští týden zveřejní heslo, pod kterým hodlají poslanecké mandáty obhajovat.

Předseda SZ Ondřej Liška dnes řekl, že do kampaně strana vloží zhruba pět milionů korun, rozsah kampaně ovlivní mimo jiné výše finančních příspěvků, o které zelení požádali spřízněnou veřejnost.

Ondřej Liška:

0„My jsme přesvědčeni, že cesta z hospodářské krize vede po zelené. Státní investice by se měly ve větší míře přesunout právě tam, kde přinášejí dlouhodobý užitek. To znamená do úspor a šetrných technologií.“

Video Brífink Ondřeje Lišky k volebnímu programu SZ
video

Brífink Ondřeje Lišky k volebnímu programu SZ

Brífink Ondřeje Lišky k volebnímu programu SZ

tk 21.08.2009

Část brífinku SZ a komentář Jindřicha Šídla ve Studiu ČT24

Do souboru protikorupčních opatření navrhovaných zelenými patří zpřísnění zákona o veřejných zakázkách tak, aby i zakázky pod šest milionů musely být uveřejňovány na webu. Tvrdší postihy chtějí zelení prosadit do zákona o střetu zájmů. Korupci z politické scény by podle nich pomohl vymést i zákaz akcií na doručitele. Liška také zopakoval, že SZ trvá na omezení poslanecké imunity, chce také zprůhlednit financování politických stran, například povinností vést speciální účty na předvolební kampaně.

Receptem na hospodářskou krizi by měly podle zelených být investice do energetických úspor a šetrných technologií. Například rozšířením dotačního programu Zelená úsporám na veřejné budovy by získaly další práci střední a malé stavební firmy a stát by zároveň ušetřil za energie. Podobně by takové investice srazily účty domácnostem. Hospodářská krize by podle exministra školství Lišky neměla negativně dopadnout na školství, naopak stát by i v nepříznivé situaci měl zajistit dobré podmínky pro práci učitelů, nikoli jim krátit platy.

Ondřej Liška
Ondřej Liška