Kvůli dluhům slibuje ODS snížit platy politiků

Praha - Občanští demokraté přišli s novým nápadem, jak snížit státní dluh. Kvůli jeho rekordnímu nárůstu chtějí ve svém programu slíbit snížení platů politiků. Podle představ ODS by se platy poslanců a ministrů měly zvyšovat nebo snižovat v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet poměr HDP a deficitu. ČSSD označila návrh za populistický tah. Platy politiků jsou totiž častým terčem kritiky, poslanci a senátoři mají přes 60 tisíc korun měsíčně, k tomu dostávají další desetitisíce různých náhrad. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

„My tomu říkáme návrh o zainteresovanosti poslanců a ministrů. Jejich platy se budou zvyšovat nebo snižovat v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet poměr HDP a deficitu,“ uvedl ekonomický stratég ODS Martin Kocourek. Jak ale konkrétně s krizí bojovat ODS stále tají, svůj volební program chce zveřejnit až poslední srpnový den. Chce tak oddálit útoky socialistů a zjistit, co bude před volbami fungovat.  

Podle ČSSD je krácení platů politiků kvůli rozpočtovému deficitu, který má být příští rok šest až sedm procent HDP, populismus. „To je důkaz, že ODS už ani nevěří tomu, že vyhraje volby. Tohle nemůže prosadit. Je to jen plácnutí do vody,“ řekl ekonomický expert ČSSD Jiří Havel. Škrtat v poslaneckých odměnách ale chtějí i sociální demokraté, kteří navrhují snížení mezd politiků o 15 procent.  

Výše platů politiků a různé náhrady, které pobírají, jsou častým terčem kritiky. Například základní hrubý měsíční plat poslance a senátora je přes 61 tisíc korun, k tomu dostává další desetitisíce korun různých náhrad. Premiér bere měsíčně skoro 165 tisíc korun a ministr přes 117 tisíc. Průměrná mzda v Česku byla v letošním prvním čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu téměř 23 tisíc korun.