Vláda s Janotovým balíčkem důvěru nespojí, testu se ale nebrání

Praha - Vláda sama nespojí hlasování o důvěře s balíčkem ministra financí Eduarda Janoty, podobnému testu se ale nebrání, řekl dnes premiér Jan Fischer. Balíček by přitom - i s politickými jednáními - měl podle předsedy vlády být hotov už příští týden. Premiér míní, že by měl být projednán vcelku. Poté, co v úterý padla možnost podzimních předčasných voleb, se zdá, že Fischerův kabinet povede zemi až do jara příštího roku, tedy déle, než původně očekával. Fischer dnes s vývojem situace seznámil ministry a podle svých slov nezaznamenal, že by neměli chuť v kabinetu pokračovat i nadále.

„Politici musí najít shodu na tom, jakou vládu - a to nemyslím personálně, ale typologicky - tady chtějí mít do voleb, které budou za tři čtvrtě roku,“ podotkl Fischer. Teprve pak bude možné odpovědět na otázku, zda vláda bude muset o důvěru Poslaneckou sněmovnu přímo znovu žádat, či obnovení mandátu kabinetu strany vyřeší například politickým prohlášením velkých stran o podpoře. Jasné slovo podle něj ale musí padnout v nejbližších dnech. Vláda totiž musí rozpočet předložit do sněmovny do 30. září.

Balíček Janotových legislativních změn, o nichž mají ještě tento pátek s ministrem jednat straničtí experti, je podle Fischera předpokladem pro možnost sestavení a přijetí rozpočtu se schodkem ve výši asi 170 miliard.

Fischer odmítl, že by mohl být českým eurokomisařem

Mezi výrazné otázky, které bude muset vláda řešit, Fischer zařadil i nominaci českého člena Evropské komise. Podle premiéra zatím není ještě rozhodnuto ani o portfoliu, o které se bude země ucházet. „Jedna věc je shodnout se na portfoliu, poté na dostatečně reprezentativní tváři,“ uvedl. Odmítl spekulace, podle nichž by se eurokomisařem mohl stát on. „Teď to není o handlování nějakých pozic, tady je třeba rozhodnout, jaká tady bude exekutiva,“ konstatoval s tím, že by to byla nádherná alternativa, pro něj však nepřipadá v úvahu.

Na podobě obnoveného mandátu pak bude záviset i případné řešení otázek, jako jsou privatizace pražského letiště či ekologické zakázky.