Čtveřice litvínovských dlužníků vyplatila zabavený majetek

Litvínov (Mostecko) – Čtyři litvínovští dlužníci, kterým byla v uplynulých dnech exekučně zabavena část majetku, dnes uhradili závazky vůči městu a mohli si posléze vyzvednout zabavené předměty. Pracovníci finančního odboru litvínovské radnice začali za značného mediálního zájmu zabavovat majetek v pondělí, další exekuce následovala ve středu. Někteří lidé již v zápětí dorovnali své dluhy, zatímco jiní vytvořili splátkové kalendáře. Město vyčíslilo celkové pohledávky na 50 milionů korun.

Podle mluvčí městského úřadu Evy Maříkové budou exekuce pokračovat zřejmě v týdenních cyklech. V pondělí správci daně zabavili v devíti bytech zejména v problémovém sídlišti Janov movité věci dlužníků v hodnotě 50 000 korun. Ve středu navštívili čtyři byty. Dva dlužníci zaplatili na místě každý 1700 korun, čímž svůj závazek uhradili. Ve zbylých dvou bytech exekutoři zabavili dva televizory, videorekordér, videokameru, hudební věž a dva mobilní telefony v celkové hodnotě 30 000 korun.

Litvínovští dluží městu 50 milionů

Pohledávky sedmadvacetitisícového Litvínova činí 50 milionů korun. Polovinu této částky tvoří pohledávky z neuhrazených pokut, poplatků a neoprávněně vyplacených sociálních dávek, dalších asi 25 milionů lidé dluží za neuhrazené nájemné a služby spojené s bydlením. V janovském sídlišti žije na 6 000 obyvatel. Sestěhováni do něj byli sociálně slabí obyvatelé z různých koutů země. Je mezi nimi mnoho nezaměstnaných, zejména Romů, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy.