Vakcína proti chřipce možná vystačí na očkování dvojnásobku lidí

Praha - Milionem vakcín proti prasečí chřipce, které bude mít Česko k dispozici, budou možná lékaři moci očkovat stejný počet lidí. Dosud se přitom počítalo s tím, že vakcína vystačí pouze na 500 tisíc lidí. Nové odborné studie ale podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymula ukázaly, že asi nebude nutné dávat každému očkovanému dvě dávky.

„Ukázalo se, že by jedna dávka mohla stačit, ale zatím to nemůžeme obecně paušalizovat,“ uvedl Prymula na tiskové konferenci po zasedání Evropské zdravotní akademie (EHA). Definitivně bude podle něj vše prověřené během jednoho nebo dvou měsíců.

Podle plánů, které v polovině září představila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, by v první vlně očkování mělo vakcínu dostat 250 tisíc pacientů s chronickým onemocněním a 160 tisíc zdravotníků. V další vlně má být očkováno asi 90 tisíc zaměstnanců nezbytných pro chod státu.

Video Vakcinolog Roman Prymula ve Stuidu ČT24
video

Vakcinolog Roman Prymula ve Stuidu ČT24

Nejmenší riziko hrozí lidem nad 65 let

Nejrizikovější skupinou jsou pacienti s chronickým onemocněním dýchacích cest, dále lidé se závažným srdečním onemocněním a těhotné ženy ve druhém či třetím trimestru rizikového těhotenství. Odborníci doporučují, aby byly dále očkováni zejména mladí lidé. Oproti dřívějším zvyklostem při očkování proti chřipce naopak podle Prymuly není potřeba očkovat lidi starší 65 let: „Tato kategorie je z hlediska rizik až na úplném konci (populace).“