Český zdravotnický systém patří k evropskému průměru

Brusel – Mírně nad evropským průměrem figuruje český zdravotní systém v porovnání s jinými převážně evropskými státy v tom, nakolik je vstřícný či přátelský vůči lidem. Ukazuje to dnes zveřejněný žebříček Euro Health Consumer Index (EHCI). V něm experti srovnávali úroveň systémů 32 států. České republice připadlo 13. místo, oproti loňsku si tak polepšila o 3 příčky. Slovensko figuruje na 22. pozici.

Vůbec nejlépe jsou na tom ve vstřícnosti či přátelskosti zdravotních systémů vůči lidem v Nizozemsku, za nímž následují Rakousko s Lucemburskem. Naopak nejhůře dopadly systémy Makedonie, Lotyšska a Chorvatska. Podle organizace Health Consumer Powerhouse (HCP), která žebříček pravidelně od roku 2005 zveřejňuje, se trendy zlepšují ve většině zkoumaných zemí.

„Příklady reforem s dopady nejsou jen v Nizozemsku, ale i v Irsku či České republice,“ píše se v prohlášení HCP. Naopak ve Španělsku, Portugalsku a Řecku systémy zdravotní péče dál upadají. U velké části východní a střední Evropy se zase zdá, že je zasažena dopady finanční krize. Výhodou Nizozemska je podle ředitele výzkumu HCP Arneho Bjornberga to, že se mu daří kombinovat tržní prostředí pro výzkum s regulovaným systémem péče.

Česko by mělo posoudit zdroje na léky

Index porovnává národní systémy v šesti různých oblastech. Zaměřuje se třeba na to, jaký mají lidé přístup k informacím, zda a nakolik je ve vztahu s pacienty využíván internet, jaký je rozsah služeb či jak dlouho musejí pacienti na některé úkony čekat. Českou republiku organizace označuje jako „solidní průměr“. Praha by podle HCP mohla znovu posoudit to, jakým způsobem jsou zdroje rozděleny mezi zdravotníky na jedné straně a vybavení a léky na straně druhé.

Slovenský systém podle organizace není tak finančně stabilní jako u jeho českých sousedů a také není příliš orientovaný na zákazníky. Určité zlepšení experti zaznamenali u většího zapojení lidí do rozhodování i v oblasti práv pacientů. Jednotlivé země mohou v žebříčku získat maximálně 1000 bodů, což se však žádné nepodařilo. Šampioni z Nizozemska skončili na 824 bodech.