KDU-ČSL přijala kvůli loterijnímu lobbování i rezignaci Stodůlky

Praha - Předsednictvo KDU-ČSL přijalo rezignaci generálního sekretáře strany Jiřího Stodůlky, který dal v neděli svou funkci k dispozici kvůli svému chování v kauze lobbování za změkčení novely loterijního zákona. Podle předsedy strany Cyrila Svobody se Stodůlka postavil k celé kauze čelem a pro KDU-ČSL už je to uzavřená záležitost. V souvislosti s aférou už složil poslanecký mandát Ladislav Šustr, který se hlásí k TOP 09. Na funkce místopředsedů KSČM dnes dopoledne kvůli stejné kauze rezignovali také Jiří Dolejš a Čeněk Milota.

Stodůlka bude funkci zastávat do doby, než se najde jeho nástupce. Lidovcům se tak po jeho rezignaci zvýší počet poslanců. Šustra totiž ve sněmovně nahradí Jan Grůza z kandidátky KDU-ČSL. V této souvislosti Svoboda vyzval poslance zvolené za KDU-ČSL, kteří jsou nyní členy přípravného výboru TOP 09, aby se vzdali svého mandátu a mohli tak být místo nich zvoleni náhradníci z řad lidovců: „Logika vývoje ukázala, že věci by se měly vyjasnit. Očekáváme vstřícné gesto, kdyby ti, kteří opustili KDU-ČSL a jsou v přípravném výboru TOP 09, se vzdali mandátu.“

Cyril Svoboda:

„Chyba se někdy stane. Nevidím to ale jako něco fatálního, KDU-ČSL na žádné jednání nepřistoupila a žádné peníze nepřijala.“

Video Brífink KDU-ČSL
video

Brífink KDU-ČSL

Podle informací sobotní Mladé fronty DNES byli představitelé některých politických stran při diskusi s reportérem vydávajícím se za majitele heren ochotni za peníze změnit zákon. Stodůlka byl podle deníku tomuto obchodu nakloněn. Svoboda dnes zdůraznil, že Stodůlka sice pochybil, ale zachoval se odpovědně a bez jakéhokoliv nátlaku nabídl svoji rezignaci.

Minulý týden se lidovci pokusili do vládního rozpočtového balíčku neúspěšně prosadit vyšší odvody pro loterijní firmy, návrh ale ve sněmovně nenašel dostatečnou podporu. Svoboda dnes prohlásil, že KDU-ČSL bude i nadále prosazovat svou novelu loterijního zákona. Kromě vyššího zdanění hazardu má novela například zcela zakázat reklamu na hazard. Obce by také mohly samy rozhodnout, kde se budou herny provozovat.