Nejvyšší soud: Při vyšetřování Čunkovy kauzy byl porušen zákon

Brno - Nejvyšší soud (NS) se dnes zabýval případem údajné korupce někdejšího předsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Při vyšetřování byl podle soudu porušen zákon. V době, kdy bylo s Čunkem zahájeno trestní řízení, totiž scházel řádný dozorový státní zástupce. Rozsudek má jen akademický význam. Na samotnou kauzu vliv nemá. Všechny další chyby, které se v řízení vyskytly, napravilo zastavení trestního stíhání. Protože tak nikdo nedošel újmy, NS ponechal zbytek procesu v platnosti. Čunek pokládá dnešní verdikt soudu za absolutní uzavření této kauzy. Podnět NS podala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Čunek kvůli neodkladným záležitostem v Praze k soudu nedorazil. Kovářovou zastoupil pověřený ministerský úředník.

Spravedlnosti se Čunek podle svých slov dočkal, ale vzhledem k osobnímu a politickému poškození velmi pozdě. Slíbil, že zveřejní na internetu všechny spisy související s případem, který pokládá za vykonstruovaný, aby se s nimi lidé mohli seznámit. „Verdikt upozorňuje státní zástupce na to, jak mají v obdobných případech postupovat,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knötig. Přerovský státní zástupce Roman Obst, kterého dosadilo Ostravské krajské státní zastupitelství, byl podle NS naprosto věcně i místě nepříslušný a rozhodoval v neprospěch Čunka. Státní zástupce, který měl o kauze rozhodovat, měl být původně ze Vsetína, ale z obavy, že má Čunek ve Vsetíně kontakty, byl zvolen z Přerova. Podle Knötiga byl delegován k dozoru případu pouze do zahájení trestního stíhání konkrétní osoby: „Protože rozhodoval i nadále, došlo k porušení zákona.“

Jiří Čunek:

„Co se týká m-ě osobně, tak kauza je uzavřena. Ale to, aby nepracovali v justici lidé, kteří porušují zákon ve prospěch někoho, to znamená na základě jakékoli korupce pracují na objednávku, tak na tom pracovat budu určitě.“

Když byl Čunek obviněn z přijímání úplatku, podal si stížnost. Přerovské státní zastupitelství ji ale zamítlo. O věci přitom nemělo rozhodovat, protože jeho úkon už nesouvisí s prověřováním, ale s další etapou řízení - obviněním a přípravou na podání obžaloby. NS proto dnes zrušil veškerá usnesení a stížnosti, které Čunek a šéf vsetínské firmy H&B Real Petr Hurta podali, ale přerovský státní zástupce je zamítl. O Čunkově stížnosti měli podle NS rozhodnout žalobci ve Vsetíně. Jejich přátelské vztahy s bývalým starostou města se neprokázaly.

Čunkův advokát Radek Závodný připustil, že po dnešním verdiktu může vsetínský exstarosta učinit právní kroky proti přerovskému a ostravskému státnímu zastupitelství: „A jak znám pana Čunka, jistě to jen tak nenechá,“ uvedl Závodný bez dalších podrobností. Verdikt soudu podle něj potvrdil to, na co Čunek od začátku vyšetřování upozorňoval: „Od počátku říkal, že trestní kauza je vedena tendenčně a nezákonně v jeho neprospěch.“

Kovářová chtěla případ dostat k nezávislému soudu

Kovářová chtěla podle svých slov případ dostat k nezávislému soudu, protože „tam měl od začátku skončit“: „Jsem přesvědčená, že v té kauze jsem udělala víc než kdokoli přede mnou. Jsem ráda, že jsem se nenechala zviklat nějakými radami, abych nedělala nic.“ O vyvození případných personálních důsledků se nechtěla bavit s tím, že nejprve se musí seznámit s odůvodněním rozhodnutí NS. Ve stížnosti adresované NS uvedla, že zákon mohl být porušen ve prospěch i v neprospěch Čunka. Vadilo jí, že hned po zahájení trestního stíhání chyběl v kauze dozor státního zástupce. Stížnost se týkala i Hurty, který měl údajně Čunka uplácet.

Ministryně si materiály o Čunkově kauze vyžádala na konci května od nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. K případu si nechala zpracovat expertizy. Odborníci se ale ve svých závěrech neshodli. Podle některých z nich vznikly při vyšetřování chyby. Kovářová se proto obrátila na Nejvyšší soud. „Já jenom věřím, že toto rozhodnutí ve spojení s nezpochybnitelnou autoritou Nejvyššího soudu bude skutečně představovat pomyslnou a skutečnou tečku za tímto případem,“ dodal Stanislav Potoczek z Nejvyššího státního zastupitelství.