Dnes slaví všichni senioři - je ale co?

Praha - Na 1. říjen připadá Mezinárodní den seniorů. V Česku jich žijí skoro tři miliony. Neziskové organizace upozorňují, že je to nejpočetnější skupina obyvatel, u níž dochází k porušování lidských práv. Často jde o psychické nebo fyzické týrání ze strany rodinných příslušníků. Problémem je také nedostatek lůžek v domovech důchodců a penzionech pro seniory. Nejhorší je situace v Praze 5, kde na jedno lůžko v takovém zařízení připadá skoro 600 zájemců.

„Názor politiků se projevuje ve všech prohlášeních na téma “my vám přidáme„, ale vůbec neřeší to, co je pro seniora základní, tedy zajištění jeho zdravotního stavu, sociálního zajištění a bezpečnosti“, myslí si Jitka Hoplíčková z Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami.

Senioři tvoří v ČR zhruba pětinu populace, v Praze čtvrtinu. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR k poslednímu dni loňského roku přes 1,5 milionu lidí, kterým je 65 a více let. Lidí 60letých a starších je v Česku přes 2 260 000. Zatímco v současnosti připadá na dvě ekonomicky aktivní osoby jedna neaktivní, v roce 2065 by už měl být podle projekce ČSÚ poměr jedna ku jedné.

Hoplíčková se domnívá, že v Česku chybí jednotná evidence lůžek v zařízeních pro seniory. Jediný existující písemný dokument souhrnně evidující počty domovů důchodců a domovů s pečovatelskou službou je výroční zpráva Českého helsinského výboru z roku 1999, domnívá se.

Podle Hoplíčkové je v ČR stejně jako ve světě týrána třetina seniorů. Například výzkum Jihočeské univerzity o domácím násilí ukázal, že téměř každý osmý český senior zažil někdy na vlastní kůži fyzický útok či vyhrožování násilím od svých blízkých či svého okolí. Víc než pětina lidí nad 60 let pak zná ve svém okolí případ týrání starších osob. Řešení vidí právnička ve změně zákona. Měly by se zřídit zvláštní kontrolní komise umožňující sledování a kontrolu v zařízeních po celé ČR. Nyní může kontrolu kvality péče o seniory provádět pouze zřizovatel nebo ombudsman po předchozím oznámení.

Klubová noc pomůže seniorům

Za týden proběhne v Praze už druhý ročník benefičního festivalu Pražská klubová noc, kdy v klubech vystoupí bez nároku na honorář celkem třicet kapel různého zaměření – od Toxique přes Chinaski po Lauru a její tygry. Výtěžek ze vstupného a veřejné sbírky bude určen seniorům žijícím v Domově Sue Ryder na Praze 4. Domovu chybí na zajištění péče pro klienty pro tento rok víc než čtyři miliony korun. Loni benefice vynesla dvě stě padesát tisíc korun.

Dnes se také otevřel v Českých Budějovicích soukromý dům pro seniory, který nabízí celkem 360 míst v jednopokojových a dvoupokojových bytech. Měsíčně obyvatelé domu zaplatí za nájem 6 900 či 10 800 korun. V domě bude nepřetržitá služba zdravotních sester.