Strany utratily za přerušenou kampaň desítky milionů korun

Praha - Politické strany dosud zaplatily za zastavenou předvolební kampaň desítky milionů korun. Na jarní kampaň si tak budou muset některé z nich půjčit další peníze, nebo budou šetřit. Lidovci ze své kasy na volby vydali už zhruba 25 milionů korun, TOP 09 téměř 20 milionů korun. Občanští ani sociální demokraté ještě částky nevyčíslili. U ODS zřejmě přesáhne 70 milionů korun, ČSSD počátkem září uvedla, že kdyby strana musela přerušit kampaň, znamenalo by to pro ni ztrátu vyšší než 100 milionů korun. Volby se měly podle původního scénáře konat na konci příštího týdne, Ústavní soud ale zpochybnil cestu, která k volbám vedla. Své poslance si tak voliči vyberou až v řádném termínu, zřejmě v květnu příštího roku.

Mladá fronta dnes informovala o tom, že první místopředseda strany David Vodrážka prosazuje žalobu ODS na stát kvůli financím vynaloženým na přerušenou kampaň. Strana ale takovou možnost později odmítla. Vodrážkovy výroky prý byly vytrženy z kontextu. Podle volebního manažera ODS Ivana Langera je nepochybné, že se investice do neuskutečněných voleb promítnou do hospodaření ODS v příštím roce: „Že se to podepíše, to je jasné. Bude se to muset promítnout do fungování strany a ještě většího tlaku na efektivitu kampaně.“

Kalousek: Jarní kampaň bude muset být levnější

Ani ČSSD zatím nespočetla, o kolik peněz přerušením kampaně přišla. „Ještě dobíhají faktury, bude to nějaký týden trvat, ale je to částka zcela jistě vysoká,“ řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. O případné žalobě na stát podle něj ČSSD v žádném případě neuvažuje: „Nemá smysl, aby to řešili za politické strany daňoví poplatníci.“ Peníze vynaložené na kampaň podle Paroubka musí strany chápat jako „podnikatelské riziko“.

Případnou žalobu by považoval za velmi nešťastnou také Miroslav Kalousek z TOP 09. Jeho strana se k takovému kroku prý rozhodně nechystá. Teprve nedávno vzniklá strana dosud za kampaň utratila kolem 20 milionů korun. Jarní kampaň bude muset být podle Kalouska levnější. Místo drahých billboardů prý politici vyjdou více do ulic mezi voliče. Stejně jako lidovci i TOP 09 původně zvažovala využít pro potřeby kampaně zhruba 30 milionů korun.

Zelení zatím utratili asi půl milionu korun

Podobně to vidí zelení, kteří zatím utratili za letošní kampaň zhruba půl milionu korun. Přerušení kampaně podle předsedy Ondřeje Lišky zelené nepoškodí: „Neinvestovali jsme do zbytečných billboardů, ale do aktivní práce s lidmi, která bude pokračovat až do května 2010.“ KSČM chtěla původně do kampaně vložit 34 milionů korun, počátkem září měla utracenu asi polovinu z připraveného volebního rozpočtu.

Předvolební kampaň TOP 09
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24