Soud zmírnil trest Brožové-Polednové na polovinu

Praha – Už za rok by mohla bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová opustit vězení. Podle dnešního Práva jí vrchní soud snížil na polovinu její šestiletý trest kvůli dřívějším prezidentským amnestiím. Polednová přitom může po odpykání dvou třetin trestu požádat o podmínečné propuštění. Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let.

Podle listu má totiž bývalá dělnická prokurátorka právo požádat po odpykání dvou třetin trestu o podmínečné propuštění, a vzhledem k tomu, že už má za sebou rok ve věznici ve Světlé nad Sázavou, do zmíněné poloviny by jí zbývalo odsedět si už jen další rok. „Zkrácení trestu je o tři roky,“ uvedl zdroj Práva. Oficiální informaci o výsledku neveřejného soudního jednání zatím není možné získat, píše deník.

Informaci Práva o verdiktu soudu ve středu odmítl potvrdit či vyvrátit i jeho mluvčí Jan Fořt. Není tedy jasné, kolik a které z amnestií se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že by se nejstarší české vězenkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti.

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší prezident Antonín Zápotocký, třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich měla snížit trest o dva roky, dohromady tedy o šest let, v takovém případě by byla Brožová-Polednová volná. Podle listu je ale možné, že jedna ze Zápotockého amnestií (ta z roku 1955) se podle některých právníků na Polednovou vztahovat nemá. Je možné, že týž názor měl i vrchní soud, napsalo dnešní Právo. Podle vězeňské služby má pro výkon trestu zajištěné veškeré podmínky, včetně lékařské péče. Ve svých osmaosmdesáti letech je zřejmě nejstarší vězenkyní v České republice.

Ludmila Brožová-Polednová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24