Strakonická ODS vyloučila místostarostu Pavla Pavla

Strakonice - Strakonická ODS vyloučila místostarostu města Pavla Pavla. Důvodem prý je, že spolu se starostou Pavlem Vondrysem shánějí podpisy pro svou vlastní kandidátku do podzimních komunálních voleb pod názvem Slušnost a jistoty pro Strakonice. Vondrys kvůli neshodám se současným vedením strakonické ODS odešel před časem do sdružení stejné strany ve Volyni. Strakonická ODS má již vybrané kandidáty, kteří budou usilovat o hlasy v komunálních volbách. Lídrem bude Radek Chvosta, který byl dosud jejím mluvčím a je ředitelem obchodu pro Česko a Slovensko společnosti Linet.

Podle místopředsedy místní ODS Tomáše Hajduška je postup Pavla a Vondryse nepřijatelný. Pavel považuje celou situaci jako důsledek názorových čistek, které se podle něj netýkají jen Strakonic, ale i vyšších míst strany. Uvedl, že žádná oficiální kandidátka dosud neexistuje. Pro vyloučení Pavla bylo 27 členů stranického sněmu, jeden proti a pět se zdrželo hlasování.

Pavel se zabýval sochami na Velikonočním ostrově

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Kromě politiky zná veřejnost Pavla jako experimentátora, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku. Zajímal se o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 20 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

V roce 1986 jej Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.