Armáda možná kvůli úsporám prodlouží rotace misí na dvojnásobek

Praha - Kvůli chybějícím miliardám v rozpočtu Velitelství společných sil, kam patří například pozemní vojsko i letectvo, čekají armádu možná další škrty. Analýza velitelství počítá s možným prodloužením rotace zahraničních bojových misí z nynějšího půl roku na dvojnásobek. Ministerstvo obrany by tak ušetřilo 50 procent nákladů na výcvik, píše se v resortním materiálu. Podle něj budou dvě miliardy korun chybět v příštím roce a další dvě v roce 2012. Jak bude ministerstvo obrany situaci řešit, není jasné. Loni muselo kvůli rozpočtovým škrtům propustit 3 000 vojáků a občanských zaměstnanců. Zároveň čelí kritice za nákup obrněných transportérů Pandur, letounů CASA a vozidel Iveco, za něž utratí přes dvacet miliard korun.

Ušetřit peníze by armáda mohla například také zrušením samostatných záchranných rot, které poskytují pomoc civilistům při živelních pohromách. Ministerstvo obrany mezeru v rozpočtu i nutnost úspor popírá. O chybějících miliardách v armádě dnes informoval deník E15. „Rozpočtový rámec není zatím stanoven, vláda o něm bude teprve rozhodovat. Jakékoliv úvahy tohoto typu jsou tedy předčasné a neopodstatněné,“ reagovala mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Z analýzy Velitelství společných sil vyplývá, že armádě budou v následujících dvou letech chybět peníze na provoz letecké techniky a na výcvik pilotů. Jednou z možností řešení by tak podle materiálu mělo být zrušení vrtulníkového letectva. Radikální varianta počítá dokonce s propouštěním stovek profesionálů a zánikem vrtulníkových základen v Přerově a v Náměšti nad Oslavou.

Základna dopravního letectva v Praze-Kbelích má omezit provoz

O práci na zrušených leteckých základnách by přišlo více než 1 400 vojáků z povolání, z toho 130 pilotů. Těm se přitom dosud propouštění v rámci úspor na ministerstvu obrany vyhýbalo, neboť jejich výcvik je velmi nákladný a je těžké piloty nahradit. Dalších 150 zaměstnanců by mělo odejít ze základny dopravního letectva v Praze-Kbelích, kde má být podle analýzy omezen provoz.

Vzdušné síly by přestaly provozovat i nové ruské vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171, skončily by také cvičné L-39 Albatros. Armáda naopak nadále počítá s bitevníky L-159, v provozu zůstanou i nové airbusy a letouny CASA. O místa se nemusejí obávat piloti nadzvukových gripenů. Pozemních sil by se úsporné kroky tak drasticky nedotkly. Vojáci by se také mohli rozloučit s dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur, které nemají v České republice využití. Armáda je proto již před časem nabídla k ochraně polské základny v Afghánistánu. Arthury obsluhují čtyři desítky lidí.

Pro výcvik by vojáci používali pouze nejlevnější typy munice

Méně radikální verze počítá s výraznými finančními úsporami 1,6 miliardy korun ročně. Armáda by v tomto případě výrazně omezila výcvik vojáků. Nejvíce by se zaměřila na trénink budoucích příslušníků zahraničních misí. Ti by následně do bojových operací NATO jezdili na rok, místo dosavadních šesti měsíců. Pro výcvik by vojáci používali pouze nejlevnější typy munice. Zcela zakázán nebo alespoň omezen by byl nácvik zacházení s velmi nákladnou municí. Vojáci by také mnohem více než dřív cvičili na simulátorech místo ve skutečné akci. Další peníze by obrana uspořila omezením své účasti na oslavách nebo propagačních akcích.

Přerovská letecká jednotka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24