Karlovarský kraj dnes přestává vracet regulační zdravotnické poplatky

Karlovy Vary – K již čtyřem krajům, které buď zrušily, nebo v blízké době zruší vracení regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních, se dnes také přidá Karlovarský kraj. Kraj končí s proplácením poplatků k dnešnímu dni. Důvodem je především tlak ze strany Evropské komise, která to kritizuje. Jako první přestal pacientům proplácet poplatky Pardubický kraj. Od začátku roku 2009 začali sociálnědemokratičtí hejtmani vracet občanům regulační poplatky uhrazené v krajských zařízeních.

Výsledek květových voleb do Poslanecké sněmovny a doporučení Evropské komise však postupně mění praxi. Komise totiž označila stávající systém vracení poplatků za diskriminující.

EU si nepřeje, abychom podporovali jenom klienty krajských zařízení, chtějí, abychom z našeho rozpočtu podporovali nemocnice všechny, a to my v žádném případě nemůžeme, komentuje Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas.

Video Karlovarský kraj končí s proplácením regulačních poplatků
video

Karlovarský kraj končí s proplácením regulačních poplatků

Karlovarský kraj tak od dneška přestane vracet poplatky v krajské nemocnici, léčebně v Nejdku a lékárnách, a to z toho důvodu, že kraj už nechce čelit tlaku ze strany Evropské komise.

Jako první odstoupil od stávající praxe Pardubický kraj. Následoval sousední Královéhradecký. Od čtvrtka se kompenzace nedočkají také v Moravskoslezském kraji, příští týden končí zaběhnutá praxe v Liberci.

Prvního července se zřejmě připojí také Zlínský kraj. Zastupitelstvo ale ještě definitivně o termínu nerozhodlo, podobně jako v dalších krajích. Posledním hejtmanem, který rušení proplácení poplatků zatím nepřipouští, je středočeský hejtman David Rath.