Štrosová by měla podle vládou schválených smluv dostat výměnou jiný pozemek a doplatek podle znaleckého posudku v řádech desítek tisíc korun. Štrosovi se však nechtějí smířit s tím, že k nabízenému pozemku je omezený přístup. „Znova o ničem jiném vláda vyjednávat nebude,“ řekl v pondělí Fischer. Štros ale ČT řekl, že i přes jeho ostré prohlášení věří, že „pozice bude revidovaná a dojde k nějakému ústupku z obou stran“.
Vedle Štrosové se vyvlastnění bude týkat i její sestry Ludmily Havránkové, která jako spolumajitelka nemůže bez souhlasu sestry smlouvy podepsat. Obě ženy se v případě nedohody chtějí obrátit na soud a prokázat, že vyvlastnění není ve veřejném zájmu. Stát by ale musel řešit i jiný problém. V případě vyvlastnění by totiž musel obeslat všech 66 majitelů menších pozemků, kteří také blokují výstavbu. Na seznamu figurují kromě ekologů i vysocí státní úředníci a bývalí politici.

Reportáž Zuzany Maxové a Michala Klokočníka
Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1 400 metrů čtverečních, kterou vlastní společně s Havránkovou. Ta vlastní zbytek pozemků. Se Štrosovou jednají státní úředníci od března. S její sestrou Havránkovou více než 16 let.