Policie ukončila vyšetřování železničního neštěstí ve Studénce

Studénka (Novojičínsko) - V těchto dnech skončilo vyšetřování tragické nehody vlaku ve Studénce, která si vyžádala osm lidských obětí. Vlak Comenius v srpnu 2008 narazil do zřícené konstrukce opravovaného mostu. Obvinění stavbaři a pracovník, který měl na stavbu dohlížet, nyní dostanou vyšetřovací spis k prostudování. Ten má v současné době i s přílohami přibližně patnáct tisíc stran. Doposud policie obvinila deset lidí včetně pracovníka Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet.

Mluvčí vyšetřovacího týmu Miroslava Michálková naznačila, jaký bude další postup v této kauze. „Existují dvě možnosti. Doplnění vyšetřování dle návrhů obviněných a obhájců nebo předání spisu s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci,“ komentovala situaci Michálková. Zároveň Český rozhlas dnes informoval o tom, že advokát části obžalovaných, kteří pracovali pro společnost Bögl & Krýsl, chce žádat Nejvyšší státní zastupitelství, aby případ odebralo dosavadním žalobcům.

Radek Ondruš, právník firmy Bögl & Krýsl

„Podle našeho názoru orgány činné v trestním řízení, zejména státní zastupitelství, nedostatečně posoudily úplnost a rozsah dokazování. Obrátíme se proto na Nejvyšší státní zastupitelství, aby to posoudilo.“

Vyšetřovatel případu nechtěl toto rozhodnutí komentovat. „Do doby, než obvinění a jejich obhájci spis prostudují a podají vlastní vyjádření k věci, což jim umožňuje trestní řád, policejní orgán nebude komentovat žádná mediální vyjádření stran k této věci,“ uvedla mluvčí vyšetřovacího týmu.

Nehoda vlaku ve Studénce stála život osm lidí   

Vlak EuroCity Comenius jedoucí z Krakova do Prahy narazil 8. srpna 2008 do ocelové konstrukce silničního mostu, která se krátce předtím zřítila na trať. Na místě zahynulo šest lidí, čtyři ženy a dva muži. Další muž zemřel později v novojičínské nemocnici. Osmou obětí se stala jedna z polských zraněných cestujících, zemřela v krakovské nemocnici 26. září 2008. Při nehodě bylo také zraněno 90 lidí, z toho deset těžce.

/*json*/{"map":{"lat":49.724386,"lng":18.078224,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.724386,"lng":18.078224,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/