Ministr zdravotnictví Heger navrhuje vyšší poplatek u specialisty

Praha – Budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhuje zvýšení zdravotnického poplatku při návštěvě specialisty, a to v případě, že jej pacient navštíví bez objednání praktickým lékařem. Poplatek by mohl přesáhnout částku sto korun, uvedl Heger pro ČT24. Upozornil však, že takový názor není rezolutní a je potřeba o něm diskutovat, neboť české zdravotnictví podle něj prochází krizí důvěry.

„Osobně si myslím, že by se mohl poplatek vstupu k specialistovi výrazně zvýšit, když k němu pacient půjde bez objednání praktikem. Poplatek by byl více než stokoruna, možná i několik set korun,“ uvedl Heger. Budoucí ministr předpokládá, že člověk, který jde ke specialistovi s vědomím toho, co jej trápí, je relativně vzdělaný a nepatří mezi sociálně slabé skupiny – vyšší popatek si tak může dovolit. Pacienti bez silného zázemí by pak podle Hegera nejdříve navštívili praktického lékaře.

Budoucí šéf českého zdravotnictví se nicméně k části zdravotnické reformy vyjádřil kriticky: „Tento národ je naladěn mírně středově. Je naladěn na to, že zdravotnictví dlouho bylo bezplatné, a jakékoli zvyšování spoluúčasti tedy musí být velmi, velmi citlivé. Není možno postupovat tak, že se věci najednou změní během půl roku.“ Poplatky v ordinacích praktiků, nemocnicích a lékárnách proto v dohledné době zvyšovat nechce.

Video Leoš Heger v Profilu Studia 6
video

Leoš Heger v Profilu Studia 6

Právě poplatek za položku na receptu považuje za nejproblematičtější a chystá se jeho podobu znovu řešit. „Myslím si, že ten poplatek udělal největší zlo. Lidé si myslí, že to jde lékárníkům do kapsy. Ono to není pravda, oni o to méně úhrad dostávají od pojišťovny, přesto je ale konstrukce tohoto poplatku tak složitá, že tomu nikdo téměř nerozumí a někdy ani odborná veřejnost. Z tohoto důvodu je toto téma potřeba otevřít,“ uvedl Heger v ČT. Podle Mladé fronty Dnes dokonce uvažuje o jeho zrušení, a to i za cenu toho, že by se kvůli chybějícím penězům dočasně utlumil rozvoj medicíny.

Zdravotnictví trpí krizí důvěry i kvadraturou kruhu

Odborná veřejnost nominaci Leoše Hegera na ministra zdravotnictví vítá. „Zdravotnictví zná velmi dobře, navíc je komunikativní, takže má všechny předpoklady, aby resort řídil,“ uvedla pro MF Dnes současná ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Odborníci kvitují i to, že Heger projevil jako letitý ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové dobré manažerské schopnosti - za jeho působení došlo k rozsáhlé modernizaci zařízení, aniž by se dostalo do ztráty.

Pro svou budoucí práci si Heger stanovil tři základní tematické okruhy: peníze pro zdravotnictví, poplatky pacientů a vzdělávání zdravotníků. Za prioritní však považuje obnovu důvěry veřejnosti v tento problematický rezort. „Tato společnost trpí krizí důvěry. Nikdo nevěří nikomu. Jakmile se začnou vybírat poplatky, tak si všichni pacienti začnou myslet, že lékaři jsou darební a chtějí poplatky jen proto, aby si přilepšili. Jakmile politici udělají nějaký krok, vzniká podezření, že napůl jim z toho něco odchází do kapsy a napůl chtějí na pacientech ušetřit,“ řekl Heger.

Vedle toho podle něj bude potřeba vyvážit tři skupiny, jichž se zdravotnictví dotýká: lékaře, pacienty a pojišťovny. „Je potřeba mluvit o tom, že zdravotnictví není jednoduchý, ale problémový systém. To, že některé věci z pohledu pacientů nebo zdravotníků nefungují, nejsou způsobeny jenom neochotou politiků. Ve zdravotnictví je tolik problémů, které jdou proti sobě, takže hledat nějaké optimální prolnutí je velmi obtížné a rizikové. Je to takové ministerstvo kvadratury kruhu,“ řekl o svém úřadu.