Za napadení Sobotky hrozí útočníkovi až šest let

Brno - Policie ukončila v uplynulých dnech vyšetřování útoku na poslance Bohuslava Sobotku (ČSSD), který se stal v květnu na brněnském předvolebním mítinku. Kriminalisté navrhují obžalovat osmačtyřicetiletého muže, jenž dal politikovi ránu pěstí do obličeje, ze dvou trestných činů. Útočníkovi hrozí za násilí proti úřední osobě a výtržnictví až šest let vězení. O dalším postupu nyní rozhodne státní zastupitelství.

V době útoku byl muž opilý - měl 1,88 promile alkoholu. Noc strávil v policejní cele. Nyní je stíhán na svobodě. Důvodem útoku byla údajně nespokojenost s projednáváním stížností, které podal na Sobotku, když byl lídr ČSSD ministrem financí. Tehdy byla příčinou jeho výhrad deregulace nájemného.

Sobotka byl útokem viditelně otřesen. Muž zaútočil po jeho projevu. Všichni kolem se nejprve domnívali, že chce Sobotkovi něco sdělit. Místo toho jej ale silně udeřil. Sobotka musel být hospitalizován. Následně byl propuštěn do domácího léčení a nosil límec zpevňující krční páteř.

Napadení ostře odsoudili představitelé všech stran. Některá média v souvislosti s útokem upozornila na to, že bratr výtržníka je členem ČSSD a jejím zastupitelem za Brno-Maloměřice a Obřany.