Praha potřebuje nový styl vedení, říká kandidát TOP 09 Tůma

Praha – Revize současných projektů magistrátu, investice do dopravny nebo pozvednutí kulturní prestiže města – takové jsou priority bývalého guvernéra a trumfu TOP 09 v boji o pražský magistrát. Jeden z nejlépe hodnocených centrálních bankéřů za rok 2008 je sice politickým nováčkem, vedení strany však vsází na jeho zkušenosti s vedení velké instituce. Právě na „neokoukanou tvář“ navíc mohou Pražané při současném názoru na magistrát slyšet. Svůj program pro komunální volby představí TOP 09 v příštím týdnu, její pražský lídr však v odpovědích na divácké dotazy v pořadu Hyde Park ČT24 již některé plány prozradil.

Stanout v primátorském křesle za současné situace nebude pro žádného z kandidátů lehký úkol, exguvernér však vsází na rozvahu a ekonomický přehled nabytý v důležité státní funkci. Do nadcházejících voleb jde s požadavkem „více muziky za stejnou ceny“. V případě zvolení se hodlá soustředit na zhodnocení současných zakázek magistrátu nebo rozvoj infrastruktury. „Budeme tlačit především na dostavbu trasy metra D, chtěli bychom také přispět k dokončení obou městských okruhů,“ slíbil Tůma.

Obraz pražské radnice v posledních měsících trpí hlavně pochybnými zakázkami, které tíží magistrátní kasu i hlavy občanů. Vysvětlování postoje ke Kaplického knihovně, projektu Opencard či poměrů v některých pražských obvodech zahýbalo pozicí svého času nejoblíbenějšího politika Pavla Béma. Symbolicky se křeslo primátora nahnulo pod nestabilním tunelem Blanka. Magistrát navíc ještě před volbami uzavřel například zakázku na přestavbu Nové radnice a Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí za 800 milionů.

Zdeněk Tůma:

„Opencard patří to mezi projekty, na které je potřeba se důkladně podívat a zjistit, co je možné změnit, do jaké míry je možné z ní udělat skutečně multifunkční kartu.“

„Některé projekty od stávajícího magistrátu mi připadají moc dlouhé. Jsou to často kontrakty na 2 nebo 3 roky, navíc vzhledem k blízkému termínu voleb mi to přijde zbytečné. Tam, kde budeme schopni dosáhnout změny podmínek, tak do toho půjdeme. Šel bych i do zrušení některých smluv, ale k tomu musíte mít podporu i právní opodstatnění,“ říká kandidát na pražského primátora za TOP 09.

V reakcích na divácké dotazy Tůma také vyjádřil svou podporu územnímu rozvoji Prahy. Dosavadní absencí kvalitního architektonického plánu se prý Praha ostatním metropolím vzdaluje. Do své vize by zřejmě zahrnul i projekt knihovny Jana Kaplického. „Pokud nechceme Prahu jako skanzen, musíme tady mít takovéto stavby. Je to projekt, který mě zajímá, i když bych si na to musel zvykat,“ řekl Tůma.

Pražský magistrát také tíží dlouhodobý problém bezdomovců. Kandidát TOP 09 přitom zásadně odmítá koncepce specializovaných lokalit na okraji Prahy. Jeho návrhem je síť specializovaných pomocných stanic. „Rozmístit po městě několik málo center, které mohou lidem bez domova poskytnout základní zdravotní a hygienické potřeby, čas od času také oblečení,“ navrhuje Tůma.

0Zdeněk Tůma se ve světě vysokých financí pohyboval od roku 1998, kdy usedl do křesla výkonného ředitele Evropské banky pro obnovu a rozvoj. O rok později již zakotvil v České národní bance – nejdříve jako viceguvernér, poté guvernér. Byl do své funkce jmenován oběma posledními prezidenty. Odstoupil na konci června, prý aby se bankovní rada obměnila v klidu a oddělilo se funkční období guvernéra a viceguvernérů. Záhy se objevil v překvapivé pozici volebního Lída pražské TOP 09. Přinést chce nový styl vedení města a zajistit efektivní vynakládání městských peněz.